← Back to Movies

← Back to Pulp Fiction


Cast and Crew of Pulp Fiction



Cast

John Travolta
Vincent Vega
Samuel L. Jackson
Jules Winnfield
Uma Thurman
Mia Wallace
Bruce Willis
Butch Coolidge
Ving Rhames
Marsellus Wallace
Harvey Keitel
Winston "The Wolf" Wolfe
Eric Stoltz
Lance
Tim Roth
Ringo ("Pumpkin")
Yolanda ("Honey Bunny") Amanda Plummer
Fabienne Maria de Medeiros
Jimmie Dimmick Quentin Tarantino
Captain Koons Christopher Walken
Jody Rosanna Arquette
Zed Peter Greene
Maynard Duane Whitaker
Esmarelda Villalobos Angela Jones
Marvin Phil LaMarr
Buddy Holly Steve Buscemi
Trudi Bronagh Gallagher
Waitress Laura Lovelace
Brett Frank Whaley
Roger Burr Steers
Paul Paul Calderon
Ed Sullivan Jerome Patrick Hoban
Page for Phillip Morris Michael Gilden
Ricky Nelson Gary Shorelle
Marilyn Monroe Susan Griffiths
James Dean Eric Clark
Dean Martin Joseph Pilato
Jerry Lewis Brad Blumenthal
Mamie van Doren Lorelei Leslie
Hold Hands You Lovebirds (archive footage) Emil Sitka
Mrs. Coolidge - Butch's Mother Brenda Hillhouse
Young Butch Chandler Lindauer
Klondike Sy Sher
Sportscaster #1 - Coffee Shop Robert Ruth
Sportscaster #2 Rich Turner
Wilson's Trainer Don Blakely
Dead Floyd Wilson Carl Allen
Gawker #1 Karen Maruyama
Hit-and-run Witness Kathy Griffin
Pedestrian / Bonnie Dimmick Venessia Valentino
Shot Woman Linda Kaye
The Gimp Stephen Hibbert
Man No. 4 Alexis Arquette
Raquel Julia Sweeney
Long Hair Yuppy Scum Lawrence Bender
Winston Wolfe's Girlfriend at Party (uncredited) Cie Allman
Bar Tender (uncredited) Rene Beard
Lucky Lady (uncredited) Lori Pizzo
Drug Dealer (uncredited) Glendon Rich
Hopalong Cassidy (uncredited) Devan Richardson
Woman in Bathroom (uncredited) Ani Sava
Restaurant Patron #2 (uncredited) Kadrolsha Ona Carole
Diner Patron #2 (uncredited) Richard Rossi

Crew

Quentin Tarantino
Screenplay
Quentin Tarantino
Director
Quentin Tarantino
Story
Lawrence Bender
Producer
Post Production Supervisor Heidi Vogel
Production Manager Paul Hellerman
Jennifer Beals
Thanks
Editor Sally Menke
Executive Producer Danny DeVito
Co-Executive Producer Bob Weinstein
Co-Executive Producer Harvey Weinstein
Production Design David Wasco
First Assistant Editor Tatiana S. Riegel
Story Roger Avary
Thanks Bill Unger
Casting Ronnie Yeskel
Executive Producer Michael Shamberg
Executive Producer Stacey Sher
Sound Editor Dean Beville
Director of Photography Andrzej Sekula
Music Supervisor Karyn Rachtman
Production Sound Mixer Ken King
Casting Associate Ruth Lambert
Casting Gary M. Zuckerbrod
Art Direction Charles Collum
Set Decoration Sandy Reynolds-Wasco
Costume Design Betsy Heimann
Thanks Scott Spiegel
Foley Mixer Ezra Dweck
Co-Executive Producer Richard N. Gladstein
Editorial Staff Andrew Dickler
Stunt Coordinator Ken Lesco
Casting Jeff Olan
Assistant Costume Designer Mary Claire Hannan
Thanks Ricardo Mestres
Script Supervisor Martin Kitrosser
Set Designer Daniel Bradford
Thanks Lou Arkoff
Thanks Agnès B.
Thanks Stephen Martines
Art Department Coordinator Emily Wolfe
Thanks Emanuel Steward
Makeup Artist Michelle Bühler
First Assistant Camera Ziad Doueiri
Thanks Mike Simpson
ADR Voice Casting Barbara Harris
Supervising Sound Editor Stephen Hunter Flick
Leadman Peter Borck
Stunt Double Terry Jackson
Gaffer Vance Trussell
Stunts Cameron
Stand In Cameron
Makeup Effects Thomas L. Bellissimo
Special Effects Coordinator Larry Fioritto
Thanks Lee Stollman
Construction Foreman Ray Maxwell
Set Costumer Patia Prouty
Transportation Coordinator Derek Raser
Construction Coordinator Brian Markey
Steadicam Operator Bob Gorelick
Key Hair Stylist Audrey Futterman-Stern
Camera Operator Michael Levine
Assistant Location Manager John A. Johnston
Foley Artist Catherine Rowe
Unit Publicist Deborah Wuliger
Property Master Jonathan R. Hodges
Hairstylist Linda Arnold
Thanks Cathryn Jaymes
Assistant Sound Editor Dana Gustafson
Assistant Editor Donald Likovich
Music Supervisor Kathy Nelson
Thanks Linda R. Chen
Assistant Music Supervisor Billy Gottlieb
Location Scout Adam Silver
Music Coordinator Mary Ramos
Assistant Art Director Samantha Gore
Costume Supervisor Jacqueline Aronson
Wigmaker Bill Fletcher
Music Editor Rolf Johnson
Color Timer Mike Stanwick
Electrician Bruce Jagoda
Sound Recordist Matthew C. Beville
Location Assistant Haley Sweet
Boom Operator Larry Scharf
Rigging Gaffer Marc Meisenheimer
Second Assistant Director Kelly Kiernan
Production Coordinator Anna-Lisa Nilsson
Supervising ADR Editor Judee Flick
Lead Painter Marc Gillson
Craft Service Derek Hurd
Post Production Assistant Ben Parker
Set Production Assistant Iain Jones
Hair Designer Iain Jones
Painter Giuseppe Maini III
Key Grip Mark Shane Davis
Grip Chris Ahern
Set Dressing Artist Joseph W. Grafmuller
Carpenter Gary L. Brennan
Driver Alonzo Brown Jr.
Camera Loader Angelo de la Cruz
Security Ruben Cortez
First Assistant Director Francis R. Mahony III
Best Boy Electric Anthony Hall
Key Rigging Grip Michael Stocks
Assistant Music Supervisor Kristen Becht
Stand In Rory Dauson
ADR Mixer Jeff Courtie
Special Effects Assistant Kevin McTurk
Assistant Accountant Zane
Graphic Designer Chris Cullen
Second Assistant Camera Gregory C. Smith
Costumer Kristin Dangl
Second Second Assistant Director John W. Hyde Jr.
Assistant Decorator Liz Chiz
Assistant Property Master John Felgate
Swing Steve Ingrassia
Best Boy Grip Robbie Meckler
Dolly Grip Alan Parr
Post Production Coordinator Kara Mazzola
Music Consultant Chuck Kelley
Assistant Craft Service Michael Haddad
Assistant Production Coordinator Cheryl Cain
Charge Scenic Artist Chris L. Winslow
Production Secretary Bradley Morris