Make Your Picks
← Back to Movies

← Back to Fight Club


Cast and Crew of Fight Club



Cast

Edward Norton
The Narrator
Brad Pitt
Tyler Durden
Helena Bonham Carter
Marla Singer
Meat Loaf
Robert "Bob" Paulson
Jared Leto
Angel Face
Zach Grenier
Richard Chesler
Holt McCallany
The Mechanic
Eion Bailey
Ricky
Intern Richmond Arquette
Thomas David Andrews
Group Leader Christina Cabot
Inspector Bird Tim DeZarn
Inspector Dent Ezra Buzzington
Airport Security Officer Bob Stephenson
Walter David Lee Smith
Lou's Body Guard Carl Ciarfalio
Car Salesman Stuart Blumberg
Second Man at Auto Shop Mark Fite
Seminary Student Matt Winston
Channel 4 Reporter Lauren Sánchez
Detective Stern Thom Gossom Jr.
Detective Kevin Markus Redmond
Detective Andrew Van Quattro
Detective Walker Michael Girardin
Policeman David Jean Thomas
Salvator - Winking Bartender Paul Carafotes
Proprietor of Dry Cleaners Christopher John Fields
Bartender in Halo Michael Shamus Wiles
Group Leader George Maguire
Weeping Woman Eugenie Bondurant
Speaker Sydney "Big Dawg" Colston
Chloe Rachel Singer
Airline Attendant Christie Cronenweth
Businesswoman on Plane Dierdre Downing-Jackson
Doorman Charlie Dell
Man in Suit Rob Lanza
Food Court Maître D' Joel Bissonnette
Steph Evan Mirand
Next Month's Opponent Robby Robinson
Cop at Marla's Building Lou Beatty Jr.
Susan - Comsetics Buyer Valerie Bickford
Lou Peter Iacangelo
First Man at Auto Shop Todd Peirce
Raymond K. Hessel Joon Kim
Bus Driver with Broken Nose Bennie Moore
Commissioner Jacobs Pat McNamara
Banquet Speaker Tyrone R. Livingston
Airport Valet Owen Masterson
Bruised Bar Patron #1 Anderson Bourell
Bruised Bar Patron #2 Scotch Ellis Loring
Hotel Desk Clerk Andi Carnick
Waiter at Clifton's Edward Kowalczyk
Desk Sergeant Leonard Termo
BMW Salesman (uncredited) Michael Arturo
Fight Spectator (uncredited) Greg Bronson
Fighter (uncredited) Matt Cinquanta
Irvin (uncredited) Paul Dillon
Vomiting Fight Spectator (uncredited) Tom Falzone
Chanting Fighter (uncredited) Eddie Hargitay
Banquet Guest (uncredited) Phil Hawn
Waiter in Bridgeworth Suites Corporate Video (uncredited) Bruce Holman
Fight Patron Saying 'I don't know. What's going on?' (uncredited) Jawara
Waiter (uncredited) Baron Jay
Restaurant Maitre D' (uncredited) Jim Jenkins
Passenger Clutching Armrest (uncredited) Kevin Scott Mack
Fight Club Patron / Guy #2 in Video Store (uncredited) Trey Ore
Fight Spectator (uncredited) Louis Ortiz
Fight Club Man (uncredited) Hugh Peddy
Fight Club Man (uncredited) J.T. Pontino
Waiter (uncredited) Chad Randau
Fighter (uncredited) Marcio Rosario
Riley Wilde - Fighter (uncredited) Gregory Silva
Fight Bully (uncredited) Brian Tochi
Bar Worker (uncredited) Alekxia Valdez
Support Group Member (uncredited) Michael Zagst
Man at the Club (uncredited) Gökhan Öncel
Space Monkey (uncredited) Philip Centanni
Space Monkey (uncredited) Marc Cinquanta
Marla's Neighbor (uncredited) Summer Moore

Crew

Arnon Milchan
Executive Producer
Costume Design Michael Kaplan
Producer Art Linson
Production Design Alex McDowell
Set Decoration Jay Hart
ADR Mixer David Boulton
Carlos Saldanha
Animation Supervisor
David Fincher
Director
Key Costumer Rhona Meyers
Sound Effects Editor Steve Boeddeker
Novel Chuck Palahniuk
Screenplay Jim Uhls
Producer Ross Grayson Bell
Producer Ceán Chaffin
Original Music Composer John King
Original Music Composer Michael Simpson
Director of Photography Jeff Cronenweth
Editor James Haygood
Casting Laray Mayfield
Sound Designer Ren Klyce
Sound Editor Ren Klyce
Sound Editor Richard Hymns
Sound Supervisor Richard Hymns
Unit Production Manager Helen Pollak
Stunts David Leitch
Utility Stunts Richard Cetrone
Stunts Jimmy Nickerson
Art Direction Chris Gorak
Production Supervisor Julie M. Anderson
Camera Operator Conrad W. Hall
Assistant Production Coordinator David McKimmie
ADR Recordist David Lucarelli
Assistant Art Director Seth Reed
Leadman P. Scott Bailey
First Assistant Accountant Joe Hartwick Jr.
Storyboard Artist Peter Ramsey
Color Timer David Orr
Stunts Jeff Imada
Production Executive Rich Thorne
First Assistant Editor Michael Matzdorff
Thanks Johann Benét
Art Department Assistant Dianne Chadwick
ADR Editor Tom Bellfort
Boom Operator Don Coufal
Assistant Dialogue Editor Mary Works
Visual Effects Supervisor Dennis Berardi
Still Photographer Merrick Morton
Additional Music P.J. Hanke
Makeup Artist Jean Ann Black
Costume Supervisor Elinor Bardach
Set Costumer Wendy M. Craig
Construction Coordinator Jeff Passanante
Foley Artist Hilda Hodges
Special Effects Coordinator Cliff Wenger
Digital Compositors Nicholas Brooks
Sound Mix Technician Brandon Proctor
Production Illustrator Richard K. Buoen
Fight Choreographer Damon Caro
Stunt Double Damon Caro
ADR Supervisor Gwendolyn Yates Whittle
Dialect Coach Francie Brown
Dialogue Editor Richard Quinn
Set Designer Luis G. Hoyos
Special Effects Technician Wayne Burnes
Graphic Designer Eric Rosenberg
Sculptor Kenneth Garrett
Transportation Coordinator Dave Robling
Steadicam Operator Chris Haarhoff
Visual Effects Producer Andrea D'Amico
Visual Effects Supervisor Kevin Scott Mack
Music Editor Brian Richards
Assistant Editor Joëlle Taar
Hairstylist Patricia Miller
Visual Effects Supervisor Kevin Tod Haug
Key Hair Stylist Fríđa Aradóttir
Rotoscoping Artist Fiona Campbell Westgate
Greensman Craig B. Ayers Sr.
Foley Recordist Carolyn Tapp
ADR Engineer Derek Casari
Visual Effects Joshua I. Kolden
Compositors Rachel Wyn Dunn
Foley Mixer Mary Jo Lang
Storyboard Artist Collin Grant
Construction Foreman Tim R. Lafferty
Associate Producer John S. Dorsey
Extras Casting Sande Alessi
First Assistant Camera John T. Connor
Sound Mixer Jeff Wexler
Script Supervisor Dina Waxman
Casting Associate Karen Meisels
Set Costumer Terry Anderson
Conceptual Design Josue Clotaire Fleurimond
Second Second Assistant Director Allen Kupetsky
Stunt Coordinator Michael Runyard
Production Coordinator Robb Earnest
Standby Painter Bill 'Kauhane' Hoyt
Rigging Gaffer Martin Bosworth
Craft Service Raymond Bulinski
Researcher Carey Ann Strelecki
Driver Manny Demello
Set Production Assistant Michael Herron
Transportation Captain Jim Alfonso
Assistant Camera Steve Wolfe
Post Production Supervisor Peter Mavromates
Lighting Technician Kevin Brown
Best Boy Electric Michael Arvanitis
Aerial Camera Robert Mehnert
Assistant Costume Designer Mirela Rupic
Set Dressing Artist Charles W. Belisle
Painter Tammy DeRuiter
Production Controller Kieran Woo
Video Assist Operator Wayne Tidwell
Assistant Property Master Bryan Duff
Art Department Coordinator S. Quinn
Location Scout Jack Robinson
Prosthetic Makeup Artist Greg Solomon
CG Supervisor Yann Blondel
Camera Loader Gary Kanner
Post Production Assistant Grace Karman Graham
Production Office Assistant Carrie Shaw
Propmaker David B. Brenner
Property Master Roy 'Bucky' Moore
Set Medic Katherine Jones
Software Engineer Lucio I. Flores
Stand In Chad Keller
Systems Administrators & Support Leon Xiao
Rigging Grip Ronald A. Miller
Location Manager Flint Maloney
Production Accountant Jim Davidson
Assistant Sound Editor Jessica Bellfort
3D Animator Jim Rutherford
Visual Effects Coordinator Lauren A. Littleton
Sound Design Assistant Misa Kageyama
Second Assistant Director Bob Wagner
Casting Assistant Christie Cean George
Visual Effects Technical Director Ryan Laney
Dolly Grip Michael Brennan
Pre-Visualization Supervisor Ron Frankel
General Manager Scott Ross
Best Boy Grip Craig Kohtala
Second Assistant Accountant Eileen M. Dennis
Second Assistant Camera Lisa Guerriero
Set Dressing Buyer Danielle Simpson
Swing Sean Hood
Assistant Location Manager Chris Gutierrez
In Memory Of Raymond Bongiovanni
Matte Painter David Bailey
Payroll Accountant Cindy Nevins
Production Assistant Tanya Doyle
Production Driver Shaun Ryan