← Back to Movies

← Back to Black Hawk Down


Cast and Crew of Black Hawk Down



Cast

Josh Hartnett
SSgt. Matt Eversmann
Ewan McGregor
Spec. John Grimes
Jason Isaacs
Capt. Mike Steele
Tom Sizemore
Lt. Col. Danny McKnight
William Fichtner
Sfc. Jeff Sanderson
Eric Bana
Sfc. Norm 'Hoot' Hooten
Ewen Bremner
Spec. Shawn Nelson
Sam Shepard
Maj. Gen. William F. Garrison
Spec. Lance Twombly Tom Hardy
Cpl. James 'Jamie' Smith Charlie Hofheimer
Sfc. Kurt Schmid Hugh Dancy
SSgt. Ed Yurek Tom Guiry
SSgt. Jeff Struecker Brian Van Holt
Lt. Col. Joe Cribbs Steven Ford
Sgt. Scott Galentine Gregory Sporleder
Lt. Col. Gary Harrell Zeljko Ivanek
Spec. Dale Sizemore Matthew Marsden
MSgt. Gary Gordon Nikolaj Coster-Waldau
Todd Blackburn Orlando Bloom
Sfc. Randy Shughart Johnny Strong
MSgt. Tim "Griz" Martin Kim Coates
Lt. Col. Tom Matthews Glenn Morshower
Sgt. Lorenzo Ruiz Enrique Murciano
CWO Cliff 'Elvis' Wolcott Jeremy Piven
Pfc. Richard 'Alphabet' Kowalewski Brendan Sexton III
Sgt. Mike Goodale Carmine Giovinazzo
Osman Atto George Harris
Yousuf Dahir Mo'alim Razaaq Adoti
Abdullahi 'Firimbi' Hassan Treva Etienne
CWO Dan Jollata Jason Hildebrandt
CWO Michael Durant Ron Eldard
Wilkinson Ty Burrell
Stephanie Shughart Giannina Facio
Goffena Boyd Kestner

Crew

Ridley Scott
Director
Novel Mark Bowden
Screenplay Ken Nolan
Jerry Bruckheimer
Producer
Ridley Scott
Producer
Executive Producer Branko Lustig
Executive Producer Chad Oman
Boom Operator Andrew Griffiths
Executive Producer Mike Stenson
Executive Producer Simon West
Original Music Composer Hans Zimmer
Director of Photography Slawomir Idziak
Editor Pietro Scalia
Casting Bonnie Timmermann
Production Design Arthur Max
Set Decoration Elli Griff
Costume Design David Murphy
Art Direction Pier Luigi Basile
Art Direction Gianni Giovagnoni
Art Direction Ivo Husnjak
Art Direction Keith Pain
Art Direction Cliff Robinson
Supervising Art Director Marco Trentini
Costume Design Sammy Sheldon
Casting Suzanne M. Smith
Wardrobe Supervisor Dana Schondelmeyer
Key Hair Stylist Giancarlo De Leonardis
Key Makeup Artist Fabrizio Sforza
Makeup Effects Rob Mayor
Production Manager Ahmed Darif
Production Manager T. David Pash
Production Manager Jamal Souissi
Production Supervisor Lucio Trentini
Production Supervisor Angela Quiles
Post Production Supervisor Teresa Kelly
Art Department Coordinator Annick Biltresse
Property Master Graeme Purdy
Set Designer Roberta Federico
Set Designer Monica Sallustio
Leadman Erik Mulet
Greensman Roger Holden
Supervising Sound Editor Karen Baker Landers
Supervising Sound Editor Per Hallberg
Sound Recordist Andrea Eliseyan
Dialogue Editor Stephanie Flack
Dialogue Editor Mark L. Mangino
Dialogue Editor Lauren Stephens
Sound Effects Editor Christopher Assells
Sound Effects Editor Dino Dimuro
Sound Effects Editor Gregory Hainer
Sound Effects Editor Michael A. Reagan
Sound Effects Editor Perry Robertson
Sound Effects Editor Peter Staubli
Sound Re-Recording Mixer Michael Minkler
Sound Re-Recording Mixer Myron Nettinga
Foley John T. Cucci
Foley Dan O'Connell
Foley John Roesch
ADR Editor Zack Davis
Special Effects Coordinator Carol McAulay
Special Effects Coordinator Mark Meddings
Visual Effects Supervisor Tim Burke
Visual Effects Editor Kristopher Kasper
Visual Effects Supervisor Nathan McGuinness
Visual Effects Editor Lars Vinther
Visual Effects Producer Lindsay Hallett
Stunt Coordinator Phil Neilson
Camera Operator Martin Kenzie
Steadicam Operator Daniele Massaccesi
Still Photographer Sidney Ray Baldwin
Gaffer Mateusz Kuzniak
Set Costumer Ali Lammari
Set Costumer Adam Roach
Music Editor Marc Streitenfeld
Transportation Coordinator Ravi Dube
Unit Publicist Michael Singer
Location Manager Khalid Nekmouche
Dialect Coach Sandra Butterworth
Location Manager Majid Aoulad Abdellah
Camera Loader Abdellatif El Ansary
Assistant Property Master Steve Payne
Aerial Camera (suggest in addition to Helicopter Camera) Michael Kelem
Aerial Director of Photography John Marzano
Dolly Grip Mic Mueller
Grip Lahcen Herraf
Key Grip David Appleby
Costume Coordinator Darryl M. Athons
Makeup Artist Gianbattista Graziano
Aerial Coordinator David Paris
Pilot Francisco Paco Garcia
Second Assistant Director Darin Rivetti
Third Assistant Director William Dodds
Associate Editor Wesley Sewell
Chief Lighting Technician Marek Modzelewski
Assistant Production Coordinator Damian Anderson
Additional Sound Re-Recording Mixer Rick Ash
2D Artist Hani AlYousif
Assistant Sound Editor Todd Egan
Foley Editor Michael Hertlein
Musician Jim Dooley
Supervising ADR Editor Anna MacKenzie
Supervising Dialogue Editor Chris Hogan
Story Editor René Brar
Casting Associate Seth Yanklewitz
First Assistant Editor Michael Reynolds
First Assistant Editor Chisako Yokoyama
Music Supervisor Bob Badami
Music Supervisor Kathy Nelson
Armorer Tommy Dunne
Script Supervisor Sally Jones
Armorer Nick Komornicki
Armorer John Nixon
Script Supervisor Nada Pinter
Armorer Branko Repalust
Armorer Trevor Rochester
Armory Coordinator Simon Atherton
Researcher Vanessa Bendetti
First Assistant Camera Henryk Jedynak
Lighting Technician Jacek Kurowski
Visual Effects Coordinator Laya Armian
Construction Coordinator Dan Pemberton
Painter Glauco Isidori
Hairstylist Michele Vigliotta
Prosthetic Supervisor Simon Rose
Additional Music Michael Brook
Carpenter Francesco Valento
CG Supervisor Laurent Hugueniot
Second Unit Nicholas Livesey
Set Medic Celine Dechanet Painchaux
Set Production Assistant Pierre Ellul
Stand In Baron Jay
Stunts Younes Afroukh
Transportation Captain David Pash
Unit Production Manager Pamela Hochschartner
Utility Stunts Stanislav Satko
First Assistant Director Terry Needham
Color Timer Bob Kaiser
Best Boy Electric Najib Ben Fares
Electrician Dean Brkic
Associate Producer Harry Humphries
Associate Producer Terry Needham
Associate Producer Pat Sandston
Executive In Charge Of Production Charles Newirth
Production Accountant Donna Glasser-Hancock
Casting Assistant Jose Cabrera
First Assistant Sound Editor Tony Negrete
Orchestrator Bruce Fowler
Production Sound Mixer Chris Munro
Sound Engineer Kevin Globerman
3D Artist Paul Amer
Digital Compositors Chris Elson
Special Effects Supervisor Neil Corbould
Storyboard Sylvain Despretz
Camera Technician Stefan Baur
Set Dresser Mark Allett
Unit Production Manager Branko Lustig