← Back to Movies



Cast and Crew of Call Me by Your Name



Cast

Armie Hammer
Oliver
Timothée Chalamet
Elio Perlman
Michael Stuhlbarg
Samuel Perlman
Amira Casar
Annella Perlman
Esther Garrel
Marzia
Victoire Du Bois
Chiara
Vanda Capriolo
Mafalda
Antonio Rimoldi
Anchise
Bambi Elena Bucci
Nico Marco Sgrosso
Mounir André Aciman
Isaac Peter Spears

Crew

James Ivory
Screenplay
James Ivory
Producer
Musician Jellybean Benítez
Producer Howard Rosenman
Abdi Nazemian
Associate Producer
Luca Guadagnino
Director
Luca Guadagnino
Producer
Walter Fasano
Editor
Music Editor Walter Fasano
First Assistant Director Dominique Delany
Producer Peter Spears
Associate Producer Allan Neuwirth
Director of Photography Sayombhu Mukdeeprom
Music Consultant Gerry Gershman
Assistant Art Director Briseide Siciliano
ADR Mixer Mitch Dorf
Producer Marco Morabito
Executive Producer Derek Simonds
Producer Emilie Georges
Original Music Composer Sufjan Stevens
Songs Sufjan Stevens
Musician Sufjan Stevens
Producer Rodrigo Teixeira
Second Unit Director Ferdinando Cito Filomarino
Casting Stella Savino
Line Producer Stella Savino
Foley Italo Cameracanna
Sound Effects Editor Daniele Quadroli
Sound Effects Editor David Quadroli
Sound Effects Editor Paolo Amici
Sound Effects Editor Fabrizio Quadroli
Art Direction Roberta Federico
Sound Re-Recording Mixer Jean-Pierre Laforce
Executive Producer Lourenço Sant'Anna
Unit Production Manager Andrea Alunni
Production Design Samuel Deshors
Property Master Stefano Nagni
On Set Dresser Stefano Nagni
Script Supervisor Rachel Griffiths
Hairstylist Manolo García
Music Supervisor Robin Urdang
Visual Effects Producer Virginia Cefaly
Visual Effects Supervisor Luca Saviotti
Focus Puller Gaia Ferme
Executive Producer Tom Dolby
Colorist Andrea Gargano
Dialogue Editor Davide Favargiotti
Costume Design Giulia Piersanti
Makeup Artist Fernanda Perez
Colorist Chaitawat Thrisansri
Assistant Decorator Luciano Cammerieri
Assistant Set Decoration Luciano Cammerieri
Compositing Lead Dafne Sartori
Gaffer Francesco Galli
Executive Producer Sophie Mas
Painter Paola Sforzini
Production Coordinator Christian Giuliani
Sound Effects Editor Federico Amodio
Novel André Aciman
Executive Producer Naima Abed
Executive Producer Margarethe Baillou
Associate Producer Susanne Filkins
Associate Producer Kim Surowicz
Set Decoration Sandro Piccarozzi
Unit Manager Lucia Guidano
Post Production Supervisor Sacha Guttenstein
Assistant Director Manuela D'Ovidio
Assistant Director Paolo Sponzilli
Second Assistant Director Riccardo Zurla
Set Dresser Adonay Marin Conde
Property Master Massimo Eleonori
Leadman Massimo Eleonori
Boom Operator Thomas Gastinel
Production Sound Mixer Yves-Marie Omnes
Digital Compositors Emanuel Bartolozzi
Digital Compositors Charlotte Brancucci
Digital Compositors Davide Camposano
Digital Compositors Fabio Cattaneo
Digital Compositors Andrea Ceccarelli
Digital Compositors Stefano Di Segni
Digital Compositors Mattia Fede
Digital Compositors Claudia Gagliardi
Digital Compositors Mario Liuzzi
Digital Compositors Edoardo Ottone
Digital Compositors Lorenzo Pirri
Digital Compositors Oriana Pioli Quero
Digital Compositors Sara Tomarchio
First Assistant Editor Francesca Addonizio
Sound Re-Recording Assistant Clément Laforce
Electrician Simone Lucchetti
Executive Producer Francesco Melzi d'Eril
Second Assistant Camera Niccolò Brindasso
Sound Mixer Adam Howell
Additional Sound Re-Recording Mixer Alessandro Boscolo
Payroll Accountant Federica De Vita
Key Grip Massimo Spina
Dialogue Coach Dany Hericourt
Grip Daniele Dessena
Greensman Gaia Chaillet Giusti
Painter Viviana Lo Russo
Assistant Set Decoration Rosa Trapani
Set Decoration Violante Visconti di Modrone
Art Direction Intern Violante Visconti di Modrone
Sound Editor Riccardo Cameracanna
Sound Mix Technician François Lambert
Title Graphics Chen Li
Title Designer Chen Li
Generator Operator Simone Balestrini
Second Assistant Camera Luce Bertani
Still Photographer Alessio Bolzoni
First Assistant Camera Massimo Cecchini
Dailies Technician Luca Del Torre
Assistant Camera Romano Molter
Electrician Luca Pardini
Second Assistant Camera Luca Prandoni
Electrician Fabio Proserpio
Grip Diego Tessarin
Costume Assistant Alessia Boccardo
Assistant Costume Designer Le Yen Mai
Costume Assistant Angelo Malvuccio
Costume Assistant Maria Giulia Zannoni
Additional Editor Neil Jesuele
Colorist Alessandro Pelliccia
Script Editor Xerxes Pordely
Choreographer Paolo Rocchi
Production Accountant Massimo Aversano
Production Accountant Fatim Camara
Music Coordinator Lindsey Taylor
Music Consultant Roberto Solci
Researcher Giangi Giordano
Production Consultant Manuela Cavallo
Executive Producer Nicholas Kaiser
Technical Advisor Carlo Antonelli