Make Your Picks
← Back to Movies

← Back to Mother!


Cast and Crew of Mother!



Cast

Jennifer Lawrence
Mother
Javier Bardem
Him
Ed Harris
Man
Michelle Pfeiffer
Woman
Brian Gleeson
Younger Brother
Domhnall Gleeson
Oldest Son
Jovan Adepo
Cupbearer
Patricia Summersett
Consoler
Bumbler Eric Davis
Philanderer Raphael Grosz-Harvey
Herald Kristen Wiig
Zealot Stephen McHattie
Novitiate Cristina Rosato
Thief Marcia Jean Kurtz
Pisser Gregg Bello
Fornicator Stanley B. Herman
Good Samaritan Sabrina Campilii
Damsel Amanda Chiu
Fool Emily Hampshire
Wanderer Abraham Aronofsky
Idler Luis Oliva
Whisperer Stephanie Ng Wan
Defiler Ambrosio De Luca
Lingerer Arthur Holden
Loiterer Henry Kwok
Aesthete Alex Bisping
Epicure Koumba Ball
Drunkard Robert Higden
Devotee Elizabeth Neale
Abettor Scott Humphrey
Plunderer Anton Koval
Pilferer Carolyn Fe
Initiate Pierre Simpson
Supplicant Mylene Savoie
Hewer Gitz Crazyboy
Coppersmith Shaun O'Hagan
Deputy Mizinga Mwinga
Whoremonger Genti Bejko
Slave Driver Andreas Apergis
Executioner Julianne Jain
Soldier Julien Irwin Dupuy
Penitent Bronwen Mantel
Healer Amanda Warren
Devourer Mason Franklin
Maiden Laurence Leboeuf
Foremother Sarah-Jeanne Labrosse
Fan (uncredited) Xiao Sun
Fan #3 (uncredited) Melissa Toussaint
Looter #1 (uncredited) Fred Nguyen
Paparazzi #2 (uncredited) Danny MAlin
Protester #1 (uncredited) Adam Bernett
Protester #2 (uncredited) Bineyam Girma
Protester #3 (uncredited) Oliver Koomsatira
Underling (uncredited) Mercedes Leggett
Underling (uncredited) Alain Chanoine
Underling (uncredited) Kimberly Laferriere
Refugee (uncredited) Deena Aziz
Refugee (uncredited) Izabela D?browska
Refugee (uncredited) Hamza Haq
Refugee (uncredited) Vitali Makarov
Refugee (uncredited) Daniela Sandiford
Rave Dancer (uncredited) Nathaly Thibault
Sex Slave (uncredited) Chloë Bellande
Dead Body (uncredited) Serge Martineau

Crew

Production Design Philip Messina
Casting Mary Vernieu
Matthew Libatique
Director of Photography
Darren Aronofsky
Director
Darren Aronofsky
Producer
Darren Aronofsky
Writer
Costume Design Danny Glicker
Supervising Art Director Isabelle Guay
Sound Re-Recording Mixer Skip Lievsay
Special Effects Coordinator Peter Chesney
Dialect Coach Tim Monich
Producer Ari Handel
Set Decoration Larry Dias
Property Master Robin L. Miller
Stunts Jason Cavalier
Editor Andrew Weisblum
Executive Producer Jeff G. Waxman
Boom Operator Norman Bernard
Sound Designer Paula Fairfield
Sound Mixer Simon Poudrette
Music Jóhann Jóhannsson
Stand In Sylvia Stewart
Orchestrator Jeff Atmajian
Title Designer Kyle Cooper
Casting Lindsay Graham
Sound Designer Coll Anderson
Digital Intermediate Tim Stipan
Assistant Costume Designer Alexis Forte
Producer Scott Franklin
Still Photographer Niko Tavernise
Orchestrator Daniel Wohl
Third Assistant Director Martin Doepner
Stunt Coordinator Marc Désourdy
Stunts Holden Wong
First Assistant Director Michael Lerman
Supervising Music Editor Nancy Allen
Sound Designer Craig Henighan
Supervising Sound Editor Craig Henighan
Sound Re-Recording Mixer Craig Henighan
Supervising Sound Editor Jill Purdy
Makeup Department Head Judy Chin
Camera Operator Chris Moseley
Second Unit Director of Photography Chris Moseley
Property Master Julie Robert
Stunts Jason Gosbee
Transportation Coordinator Daniel Matthews
Art Department Coordinator Helene Lamarre
Unit Publicist Puelo Deir
Unit Manager Daniel Ross
Second Unit Director of Photography Robert Mattigetz
Script Supervisor Lorette Leblanc
First Assistant Editor Daniel Triller
Executive In Charge Of Production Shari Hanson
Production Supervisor Jennifer Madeloff
Camera Operator Yoann Malnati
Second Assistant Director Sinan Saber
Assistant Costume Designer Véronique Marchessault
Hair Department Head Félix Larivière
Hair Designer Félix Larivière
Digital Intermediate Margaret Lewis
Lighting Technician Frédéric Moreau
Scenic Artist Stephen Craig
Casting Associate Riva Cahn Thompson
Unit Production Manager Jim Kontos
Set Designer Guy Pigeon
Set Designer Veronique Meunier
Special Effects Supervisor Mario Dumont
Costume Supervisor Erick Martinez
Makeup Artist Catherine Lavoie
Chief Lighting Technician Jean Courteau
Stunt Double Renae Moneymaker
Rigging Grip Shaun Nagorny
Key Makeup Artist Gillian Chandler
Hairstylist Frédèric Duguay
Third Assistant Director Ariane Collman
Second Assistant Director Joey Coughlin
Third Assistant Director Shanna Roberts Salée
Scenic Artist Marjorie Beauchamp
Scenic Artist Chris Klein
Set Dresser Michel R. Lambert
Assistant Art Director Lauren Rockman
Boom Operator Evan Gillman
Visual Effects Producer Katherine Soares
Electrician Jonathan Barbeau
Grip Dustan Lewis McBain
Key Costumer Sabrine Canuel
Key Costumer Laurence Lacoste
Post Production Assistant Brandon Gold
Driver Paul DeBlois
Production Coordinator Taylor Black
Stand In Christophe Ducassy
Assistant Production Coordinator Dana Florescu
Production Coordinator Mélanie Lebrun-Lacouvée
Set Designer Radia Slaimi
Tailor Marc Patrick Chevalier
Casting Assistant Raylin Sabo
Sound Re-Recording Mixer Noyan Cosarer
Concept Artist Ben Grangereau
Key Grip David Dinel
Stunt Coordinator Jennifer Cytrynbaum
Electrician Alec Comtois
Assistant Editor Simon Bervet