← Back to Movies

← Back to Annihilation


Cast and Crew of Annihilation



Cast

Natalie Portman
Lena
Jennifer Jason Leigh
Dr Ventress
Gina Rodriguez
Anya Thorensen
Tessa Thompson
Josie Radek
Tuva Novotny
Cass Sheppard
Oscar Isaac
Kane
Benedict Wong
Lomax
Sonoya Mizuno
Katie (Med Student) / Humanoid
Daniel David Gyasi
Paramedic John Schwab
Mayer Sammy Hayman
Shelley Josh Danford
Lena Double Kristen McGarrity
Scientist (uncredited) Bern Collašo
Scientist (uncredited) Kumud Pant
Scientist (uncredited) Honey Holmes
Scientist (uncredited) Hiten Patel
Peyton (uncredited) Kola Bokinni
Nurse (uncredited) Odette Michell
Lab Security (uncredited) Miroslav Zaruba
Special Ops Soldier (uncredited) Cosmo Jarvis
Special Ops Soldier (uncredited) Daniel Prewitt

Crew

Francine Maisler
Casting
Producer Andrew Macdonald
Alex Garland
Screenplay
Alex Garland
Director
Scott Rudin
Producer
Costume Design Sammy Sheldon
Sound Designer Glenn Freemantle
Supervising Sound Editor Glenn Freemantle
ADR Supervisor Gillian Dodders
Sound Designer Ben Barker
Foley Peter Burgis
Casting Nina Gold
Producer Allon Reich
Production Design Mark Digby
Supervising Art Director Denis Schnegg
Set Decoration Michelle Day
Executive Producer Dana Goldberg
Executive Producer Don Granger
Executive Producer David Ellison
Executive Producer Jo Burn
Editor Barney Pilling
Art Direction Elaine Kusmishko
Original Music Composer Geoff Barrow
Producer Eli Bush
Associate Producer Joanne Smith
Director of Photography Rob Hardy
Visual Effects Supervisor Sara Bennett
Costume Supervisor Nicole Young
Special Effects Supervisor Hayley J Williams
Property Master Muffin Green
Concept Artist Elo Soode
Sound Designer Niv Adiri
Sound Re-Recording Mixer Niv Adiri
Sound Effects Editor Danny Freemantle
Original Music Composer Ben Salisbury
Still Photographer Peter Mountain
Sound Re-Recording Mixer Ian Tapp
First Assistant Editor Emanuele Giraldo
Art Direction Simon Elsley
Dialogue Editor Emilie O'Connor
Steadicam Operator Vince McGahon
Visual Effects Producer Paul Edwards
Gaffer Chris Georgas
Makeup Effects Tristan Versluis
Animatronics Supervisor Tristan Versluis
Scenic Artist Russell Oxley
Visual Effects Editor Dhuha Isa
Visual Effects Editor Tina Richardson
Visual Effects Supervisor Simon Hughes
Script Supervisor San Davey
Additional Camera Rick Woollard
Makeup Artist Belinda Parish
Hair Designer Sian Grigg
Makeup Designer Sian Grigg
CG Supervisor Nicolas Hernandez
CG Supervisor Artemis Oikonomopoulou
Sequence Supervisor Sean Schur
Assistant Art Director Lauren Briggs-Miller
Makeup Artist Charlotte Rogers
Storyboard Artist Martin Asbury
2D Supervisor Tom Rolfe
Animation Supervisor Jeremy Stewart
Assistant Art Director Kira Kemble
Novel Jeff VanderMeer
Visual Effects Supervisor Andrew Whitehurst
Digital Intermediate Tim Drewett
Unit Publicist Sarah Clark
Visual Effects Producer Noga Alon Stein
Casting Associate Martin Ware
Art Direction Gareth Cousins
Electrician Pawel Polak
Visual Effects Producer Roma O'Connor
Electrician Daniel Chaytor
Construction Manager Dan Crandon
Visual Effects Editor Tom Balogh
Visual Effects Editor Alastair Grimshaw
Gaffer Andy Lowe
Prosthetic Makeup Artist Paul Spateri
Prosthetics Painter Amie Aspden
First Assistant "A" Camera Jennie Paddon
Draughtsman Michael Pybus
Visual Effects Coordinator Austin Aplin
Visual Effects Coordinator Paul O'Hara
CG Supervisor Luca Zappala
Title Designer Matt Curtis
Foley Zoe Freed
Sound Effects Editor Robert Malone
Aerial Coordinator Lucia Foster Found
Visual Effects Coordinator Michael Tuohy
Choreographer Bobbi Jene Smith
Foley Editor Lilly Blazewicz
Unit Production Manager Sara Desmond
Post Production Supervisor Clare St. John
First Assistant Director Matthew Penry-Davey
Visual Effects Coordinator Katia Muscariello
Assistant Costume Designer Poli Kyriacou
Pilot Will Samuelson
Armorer Tom Ralphs
Boom Operator Stephane Malenfant
Digital Intermediate Otto Rodd
Script Supervisor Victoria Gegenbauer
Makeup Effects Sebastian Lochmann
Digital Intermediate Ben-Roy Turner
Digital Intermediate Isabel Zippert
Electrician Neil Ashton
Art Direction Lauren Doss
Makeup Artist Samantha Denyer
Production Sound Mixer Mitch Low
Visual Effects Producer Carlos Ciudad
3D Artist Emanuele Farnesi
Visual Effects Coordinator Alyssa Harrison
Visual Effects Coordinator Erin Langford
Visual Effects Coordinator Agnes Toomus
Visual Effects Editor Jessica Atkinson
Visual Effects Producer Bhumika Mayer
Visual Effects Technical Director Amir Manavi
Key Grip Sam Phillips
Rigging Gaffer John Antill
Marine Coordinator Jonjo Stickland
Digital Intermediate Gemma Lyons
Digital Intermediate Andrew Scattergood
Thanks Alana Mayo
Props Gareth Bailey
Standby Painter Mal Zawadzki
Animation Supervisor Gwilym Morris
Set Dresser Dan Riches
Health and Safety Daniel Rogers
Electrician Seth Crosby
Second Assistant Camera Cenay Said
Electrician Christian Hayes
Set Dresser Steve 'Moose' Smith
Props Ryan Bradbury
Standby Art Director Lisa McDiarmid
Second Assistant Director Charlie Reed
Assistant Property Master Ben Johnson
First Assistant "B" Camera Sarah Rollason
Graphic Designer Sam Moulsdale
Art Department Assistant Chloe Taylor
Second Assistant Camera George Anthony Fox
Concept Artist Chris Caldow
Dressing Prop Martin Kane
Props Jed Evans
Props Sean Leishman
Props Natalie Papageorgiadis
Props Stuart Silver
Props Gena Vazquez
Electrician Daniel Addis
Electrician Gary Owen
Electrician Andy D. Stewart
Electrician Daniel Stones
Electrician Kai Blamey
Lighting Technician Paul Allen
Epk Producer Matt McNally