Make Your Picks
← Back to Movies

← Back to Blood Diamond


Cast and Crew of Blood Diamond



Cast

Leonardo DiCaprio
Danny Archer
Djimon Hounsou
Solomon Vandy
Jennifer Connelly
Maddy Bowen
Kagiso Kuypers
Dia Vandy
Arnold Vosloo
Colonel Coetzee
Antony Coleman
Cordell Brown
Benu Mabhena
Jassie Vandy
Anointing Lukola
N'Yanda Vandy
Captain Poison David Harewood
Benjamin Kapanay Basil Wallace
Nabil Jimi Mistry
Simmons Michael Sheen
Van De Kaap Marius Weyers
Ambassador Walker Stephen Collins
M'Ed Ntare Guma Mbaho Mwine
Commander Rambo Ato Essandoh
Cockney Journalist David S. Lee
Commander Zero Percy Matsemela
German Minister Klemens Becker
UNCHR Official Grant Swanby
R.U.F. Trainer Adetokumboh M'Cormack
SA Page Tyrone Keogh
Rebel 1 Mduduzi Mabaso
Rebel 2 Nathaniel Ramabulana
Rebel 3 Zenzo Ngqobe
Diplomat's Wife (uncredited) Vanessa Haywood

Crew

Production Design Dan Weil
Harry Cohen
Sound Effects Editor
Casting Victoria Thomas
James Newton Howard
Original Music Composer
Ngila Dickson
Costume Design
Charles Leavitt
Screenplay
Charles Leavitt
Story
Editor Steven Rosenblum
Casting Moonyeenn Lee
Makeup Department Head Sallie Jaye
Special Effects Neil Corbould
Special Effects Supervisor Neil Corbould
Executive Producer Ben Waisbren
Director Edward Zwick
Producer Edward Zwick
Producer Marshall Herskovitz
Production Sound Mixer Ivan Sharrock
Dialect Coach Tim Monich
Digital Intermediate Editor Curtis Lindersmith
Sound Effects Editor Christopher Assells
Visual Effects Supervisor William Mesa
Producer Gillian Gorfil
Producer Graham King
Producer Darrell James Roodt
Producer Paula Weinstein
Director of Photography Eduardo Serra
Supervising Art Director Peter Wenham
Set Decoration Olivia Bloch-Lain
Hairstylist Sharon Martin
Hair Department Head Sharon Martin
Supervising Sound Editor Lon Bender
Supervising Music Editor Jim Weidman
Visual Effects Romulo Adriano Jr.
Visual Effects Coordinator Romulo Adriano Jr.
Visual Effects Supervisor Jeffrey A. Okun
Stunt Double Francois Grobbelaar
Stunt Double Mick 'Stuntie' Milligan
Stunt Coordinator Paul Jennings
Executive Producer Len Amato
Second Unit Director of Photography Gary Capo
Second Unit Director Gary Capo
ADR Voice Casting Caitlin McKenna-Wilkinson
Producer Genevieve Hofmeyr
Executive Producer Kevin De La Noy
Story C. Gaby Mitchell
Visual Effects Supervisor Tony Clark
ADR Recordist Greg Zimmerman
Art Direction Daran Fulham
Assistant Costume Designer Liz McGregor
Special Effects Supervisor Cordell McQueen
Supervising Art Director Ray Chan
Foley Artist John Roesch
Producer Josh Gummersall
Producer Philip Key
Armorer Simon Atherton
Visual Effects Editor Lincoln Kupchak
Casting Assistant Yesi Ramirez
Production Manager Joo Ribeiro
Gaffer John McKay
Production Supervisor Nick Laws
Draughtsman Jordan Crockett
Costume Supervisor Rae Donnelly
Costume Supervisor Pip Lingard
Camera Operator Klemens Becker
Steadicam Operator Klemens Becker
Property Master Paul Hedges
Transportation Coordinator Mark Hardy
Sound Re-Recording Mixer Andy Nelson
Draughtsman Yann Biquand
Art Department Coordinator Jana Chovancova
Sound Designer Jon Title
Music Editor David Olson
Script Supervisor Jayne-Ann Tenggren
Makeup Artist Judy Chin
Supervising Armorer Nick Komornicki
Sound Effects Editor Karen Vassar Triest
Compositor Mathias Frodin
Production Coordinator Janine van Assen
Dialogue Editor John C. Stuver
Music Editor Jay B. Richardson
Sound Recordist Blake R. Cornett
Visual Effects Producer Emily Wallin
Construction Coordinator Clive Pollick
Costume Standby Jacomina Jankowitz
Location Manager Mick Snell
Visual Effects Producer George Macri
Visual Effects Supervisor Ray McIntyre Jr.
Still Photographer Jaap Buitendijk
Visual Effects Editor Alex Meddick
Visual Effects Supervisor Gregory D. Liegey
Foley Artist Alyson Dee Moore
Production Coordinator Katherine Tibbetts
Sound Re-Recording Mixer Anna Behlmer
Hairstylist Kathryn Blondell
Property Master Nick Turnbull
Digital Effects Supervisor David Carriker
ADR Mixer Greg Steele
Production Manager Alan Shearer
Assistant Art Director Sarah Moudjebeur
Scenic Artist Liz van den Berg
Sculptor Andy Garner
Dialogue Editor Laura Harris Atkinson
Foley Artist Pamela Kahn
Foley Artist Damien Smith
ADR Editor Kerry Dean Williams
Supervising Dialogue Editor Kerry Dean Williams
Visual Effects Producer Thomas Boland
Visual Effects Editor Neil Greenberg
Camera Operator Leigh Mackenzie
Camera Operator Mike Proudfoot
Steadicam Operator Sarel Pretorius
Aerial Director of Photography Adam Dale
Digital Intermediate Producer Donnie Creighton
Transportation Coordinator Brian Baverstock
Transportation Coordinator Paul Fisher
Unit Publicist Rob Harris
ADR Editor Chris Jargo
Associate Editor Cynthia E. Thornton
First Assistant Editor Gordon Antell
Gaffer David Smith
Makeup Artist Sian Grigg
Script Supervisor Vinca Cox
Prosthetics Justin Pitkethly
Hairstylist Zoe Tahir
Main Title Designer Alan Munro
Costumer Rick de Souza
ADR Editor Glynna Grimala
Assistant Editor Bridgette Fahey-Goldsmith
First Assistant Sound Editor Gayle Wesley
Props Peter Lee
Visual Effects Coordinator Ian Cope
Hairstylist Anne Morgan
Foley Artist Shane Bruce
Armorer John Nixon
Second Assistant Camera Bernin Isaac
First Assistant Camera Zane Harrison
Visual Effects Coordinator Sharon Stetzel
Visual Effects Coordinator Heather Elisa Hill
Assistant Camera Birgit Dierken
CG Artist John Cassella
First Assistant Director Nilo Otero
Carpenter Jerome Fortier
Assistant Editor Jenny Hicks
Pilot Marc Wolff
Second Assistant Camera Chaz Lyon
Boom Operator Barry O'Sullivan
Grip Gareth Viner
Transportation Captain Morgan Pather
Production Coordinator Elaine Burt
Foley Editor Craig S. Jaeger
Visual Effects Coordinator Collin Fowler
Makeup Artist Polly Earnshaw
Video Assist Operator Luis Olivares
Assistant Editor Alicia Gleeson
Negative Cutter Mo Henry
Foley Mixer David Jobe
Production Coordinator Lisa Davidson
Production Secretary Hallam Rice-Edwards
Art Department Assistant Philip Da Rocha Antunes
Special Effects Supervisor Clive Beard
First Assistant Makeup Artist Chiara Allegrucci
Grip Riyaad Majiet
First Assistant Camera Graham Macfarlane
Dressing Prop Garry Dawson
Animal Coordinator Luke Cornell
Foley Mixer Jesse Dodd
Assistant Camera Richard Markham
Storyboard Artist Eric Ramsey
Key Grip Guy Micheletti
Dolly Grip Robert Gilman
Electrician Billy Gamble
Assistant Camera Robert Dibble
Construction Foreman George Brain
Aerial Coordinator Gert Uys
First Assistant Editor Todd Zongker
Armorer Alan Hausmann
Second Assistant Director Brandon Lambdin
Second Assistant Camera Thomas Brown
Gaffer Clint Stone
Compositor Marc Nanjo
Video Assist Operator Stephen Lee
Second Unit First Assistant Director Mathew Dunne
Video Assist Operator Gavin McKenzie
First Assistant Accountant Tomoko Yamamoto
Visual Effects Jens-Peter Sjberg
Post Coordinator Marisa Clayton
Production Secretary Michael Alvarado
Production Accountant Carol Kruger
Wardrobe Assistant Shahida April
Color Timer Catherine Pantazopoulos
Sound Mixer Derek Mansvelt
Boom Operator Arthur Koundouris
First Assistant Accountant Sheryl Sirmons
Textile Artist Anna Munro
Props Johann Oosthuizen
Compositor Christopher Ivins
Second Unit First Assistant Director Eddie Thorne
Clapper Loader Derek Ueckermann
Grip Justin Van Zyl
Compositing Supervisor Tim Everitt
Production Runner Tobias James Tomkins
Hair Assistant Charles Khoza
Makeup Artist Debra Hare
Ager/Dyer Lynn Paulsen
Costume Assistant Widaad Williams
Set Costumer Marisa Toyas
Assistant Property Master Tony Nicholson Jr.
Assistant Set Decoration Marion Picard
Concept Artist Lionel Pouchard
Dressing Prop Herman Etoka
Dressing Prop Julio Scholze
Dressing Prop Christiana Serra
Prop Maker Desmond Bester
Electrician Steve Finberg
Grip Allan Gray
Grip Chris Harker
Key Grip Zaan Wienand
Second Assistant Camera Tatum Roche
Assistant Sound Engineer Sam Jones
Extras Casting Monique Allen
Special Effects Supervisor Raymond Ferguson
Compositor Yashmit Singh
Aerial Coordinator Jeroen Menssink
Animal Coordinator Spud Murray
Pilot Etienne le Roux
Pilot Trevor Ralston
Production Secretary Sue Ann Perry
Production Secretary Nikki Wichmann
Set Production Assistant Carolyn Milner
Transportation Captain Laurie Dunn
Transportation Captain Gordon Stevens
Production Manager Mahaveer Shaktawat