← Back to Movies

← Back to RED


Cast and Crew of RED



Cast

Bruce Willis
Frank Moses
Morgan Freeman
Joe Matheson
John Malkovich
Marvin Boggs
Mary-Louise Parker
Sarah
Helen Mirren
Victoria
Karl Urban
William Cooper
Brian Cox
Ivan Simanov
Richard Dreyfuss
Alexander Dunning
Gabriel Loeb James Remar
Henry Ernest Borgnine
VP Stanton Julian McMahon
Michelle Cooper Michelle Nolden
Burbacher Jonathan Walker
Agent John Stead
Fundraiser Greeter Laura de Carteret
Mrs. Chan Emily Kuroda
Nurse Justine Wachsberger
Woman Neighbor Heidi von Palleske
Security Woman Desiree Beausoleil
Hanged Man Chris Owens
Cynthia Wilkes Rebecca Pidgeon
Marna Jaqueline Fleming
Paramedic Randy Wade Kelley
Endercott Jason Giuliano
Cop at Intersection Alec Rayme
Retirement Home Assassin Lawrence Turner
Retirement Home Detective Joe Chrest
Wilkes' Secretary Tara Yelland
Security Chief Tony De Santis

Crew

Casting Deborah Aquila
Florian Ballhaus
Director of Photography
Producer Lorenzo Di Bonaventura
Production Design Alec Hammond
Production Executive Erik Feig
ADR Recordist Tami Treadwell
Sound Re-Recording Mixer Tony Lamberti
Special Effects Coordinator Laird McMurray
Editor Thom Noble
Producer Mark Vahradian
Costume Design Susan Lyall
Original Music Composer Christophe Beck
Casting Robin D. Cook
Art Direction Brandt Gordon
Director Robert Schwentke
Second Unit Director of Photography Gary Capo
Set Buyer Alexandra Hooper
Additional Casting Craig Fincannon
Additional Casting Lisa Mae Fincannon
Second Unit Director of Photography David Herrington
Set Costumer Wendy Talley
Story Warren Ellis
Writer Erich Hoeber
Writer Jon Hoeber
Set Decoration Carolyn 'Cal' Loucks
Story Cully Hamner
ADR Voice Casting Terri Douglas
Compositor Tiago Santos
ADR Mixer Ron Bedrosian
Sound Mixer Nerses Gezalyan
ADR Editor Kimaree Long
ADR Recordist Greg Zimmerman
Makeup Department Head Jordan Samuel
Makeup Artist Aimee Stuit
Cinematography Jeremy Osbern
Camera Operator Tim Merkel
Camera Operator Thomas Lappin
Casting Tricia Wood
Art Direction Kelly Curley
Sound Editor Ben Wilkins
Casting Associate Millie Tom
Armorer Al Vrkljan
Camera Operator Jerry M. Jacob
Sound Mixer Thomas Hayek
Assistant Decorator Jeffrey A. Melvin
Costume Assistant Garet Reilly
Assistant Costume Designer Cori Burchell
Costumer Doré Cermak
Art Department Coordinator Kimberly Murphy
Special Effects Technician David Nash
Sound Designer Jon Title
Graphic Designer David Best
Gaffer Michael L. Hall
Gaffer Andy Ryan
Still Photographer Frank Masi
Visual Effects Producer Jinnie Pak
Assistant Costume Designer Amy Ritchings
Visual Effects Supervisor Rocco Passionino
Visual Effects Producer Raoul Bolognini
Sound Re-Recording Mixer Roberto Cappannelli
Special Effects Coordinator Jeff Brink
Set Costumer Malikka Coston
Visual Effects Coordinator Andrew G. Cox
Property Master Michael S. Martin
First Assistant "A" Camera Heather Norton
Sound Re-Recording Mixer Michael Minkler
Script Supervisor Susan Marucci
Visual Effects Supervisor Marco Recuay
Dialogue Coach Diane Pitblado
Set Production Assistant Travis McConnell
Dialogue Editor Michelle Pazer
ADR Editor Michelle Pazer
Assistant Hairstylist Donna Spahn
Special Effects Coordinator David K. Nami
Rigging Gaffer Tarik Naim Alherimi
Hair Department Head Yolanda Mercadel
ADR Mixer Greg Steele
Visual Effects Editor Neil Greenberg
Additional Hairstylist Carl G. Variste
Sound Effects Editor Hector C. Gika
Costume Supervisor Annette Farnsworth
Assistant Camera Chris Owen Jones
First Assistant Hairstylist Teresa Buccione
Rigging Gaffer Paul Spaven
First Assistant Editor Lara Johnston
Visual Effects Producer Chris Roff
Special Effects Technician Mark Hava
Set Designer Tucker Doherty
Makeup Department Head Paige Reeves
Visual Effects Supervisor James Madigan
Special Effects Coordinator Bruno Van Zeebroeck
Hairstylist Deena Adair
First Assistant Hairstylist Paulina Harcus
Armorer Michael Papac
Property Master Deryck Blake
Makeup Artist Gerald Quist
CG Supervisor Dan Mayer
Camera Operator Michael Applebaum
Supervising Sound Editor Dave McMoyler
Dialogue Editor Pierre Brouard
Hair Department Head Jennifer Bower O'Halloran
Set Designer Dave Kelsey
Visual Effects Supervisor Randy Goux
Key Hair Stylist Kelly Shanks
Hair Department Head Tony Ward
Makeup Artist Michael Hancock
First Assistant Sound Editor Gayle Wesley
Boom Operator Chris Welcker
Visual Effects Coordinator Sheila Giroux
Techno Crane Operator Patrick Barnes
Second Assistant Camera Michael D. Kennedy
Electrician Richard Landry
Compositor Lee Pierce
Costumer Cathie Valdovino
Foley Supervisor Paul Aulicino
Electrician Brad Garris
Casting Associate Lisa Zagoria
Set Dresser Ken Clark
Production Assistant Kristal McManigal
First Assistant Makeup Artist Sandra Wheatle
Art Department Coordinator Collingwood Brown
Armorer Charles Taylor
Grip William T. Iversen
Set Dresser Sidney J. Lambert
First Assistant Camera Wade Whitley
Key Makeup Artist Mario Cacioppo
Compositor Fredrik Höglin
Carpenter Rob Bonney
Boom Operator Alan Zielonko
Pyrotechnic Supervisor Arthur Langevin
First Assistant "A" Camera Joe Waistell
Script Supervisor R. Emerson John
Special Effects Technician Shane Gross
Sound Mixer Glen Gauthier
Armorer Vincent Joseph Flaherty
Special Effects Supervisor Rocco Larizza
Casting Assistant Jonathan Oliveira
Choreographer Amy Wright
First Assistant Camera Brice Reid
Key Makeup Artist Patricia Keighran
Gaffer Franco Tata
Compositor Kyle McCauley
Camera Operator Brian Harper
First Assistant Camera Sung Rae Cho
Production Coordinator Matt DiFranco
Production Assistant Anne Fader
Video Assist Operator Anthony Nocera
Sound Mixer Richard Schexnayder
Boom Operator Steve Switzer
Compositor Tristan Porter
Compositor Brady Doyle
First Assistant Makeup Artist Allison Gordin
Construction Coordinator John Mackenzie
Script Supervisor Sam Sullivan
Assistant Property Master Michael Huschka
Pilot Dave Tommasini
Key Grip Richard Emerson
Key Grip Kenneth Coblentz
Key Grip Richard Mall
Key Grip Charlie Marroquin
Set Production Assistant Kim Barnard
Grip Joe Cassano
Dolly Grip Richard T. Hoover
Visual Effects Supervisor Kris Wood
Storyboard Artist Gary Damian Thomas
Production Executive Geoff Shaevitz
First Assistant Makeup Artist Liz Gruszka
Carpenter Henry Ilola
Clearances Coordinator Mara McSweeny
Set Dresser Henry Jesiak
Set Dresser David DeMarinis
Assistant Art Director Tania McGowan
Head Carpenter Brian van de Valk
Production Assistant Angel De La Vina
Costume Set Supervisor Bonnie Sutherland
Assistant Production Coordinator Jonathan Pencharz
Set Dresser Don McQueen
Set Dresser Toni Wong
Production Coordinator Stefan Steen
Costume Supervisor Alison Parker
Set Production Assistant Nicholas Vandal
Set Dresser Nick Fischer
Dialect Coach Sophia Lansky
Grip Luke Cauthern
Rigging Grip Mongo Andrews
Dolly Grip Robert Cochrane
Grip Glen Goodchild
Costume Supervisor Roslyn Hanchard
Set Dresser J.P. Dame
Production Coordinator Bernadette Gonzales
Visual Effects Supervisor Mark Larranaga
Grip Joe Lotuaco
Set Production Assistant Mark C. Stevens
Set Designer Russell Moore
Storyboard Artist Andrew Garcia-Price
First Assistant Editor Lisa Cossettini
Lighting Technician David Allan
Grip Richard Teodorczyk
Additional Editor Matthew Diezel
Animation Jakub Pazera
Visual Effects Coordinator Katie Stetson
Key Hair Stylist Patricia Medina
Electrician Rocky Brown
Boom Operator Sean Paul Armstrong
Costume Assistant Ashley Shields-Muir
CG Artist Brian James Lee
Production Coordinator Jennifer Ray
Visual Effects Producer Matthew Thunell
First Assistant Camera Ciaran Copelin
Set Buyer Kari Measham
Camera Trainee Johnathan Holmes
Set Dresser Mark Harman
Armorer Graham Robertson
Electrician Jacob Sauerbrey
Lighting Technician Chad Vanko
Generator Operator John Sztejnmiler
Visual Effects Coordinator Jody Wilson
Key Rigging Grip Franklin Jones II
Contact Lens Technician Mandy Ketcheson
Makeup Artist Omar Roessler
Assistant Camera Cody Gautreau
Best Boy Grip Martin Torner
Camera Car Bill Hong
Camera Loader Max Armstrong
Electrician Mike 'Chewie' Pappas
Electrician Robb W. Turner
Electrician Jason E. Hamilton
First Assistant Camera Robert Baird
Generator Operator John Irwin
Grip Scott Luttrell
Grip Robert Vigus
Grip Rick Secosky
Grip Bryan Hayes
Libra Head Technician Pierson Silver
Rigging Grip Gary Cadow
Second Assistant Camera Ari Magder
Video Assist Operator Paul Thompson
Art Department Production Assistant Claire Worthington
Art Department Production Assistant Heather La Kor
Assistant Property Master Charles McGlynn
Carpenter Jamie Child
Carpenter Attilio Cimini
Carpenter Wayne Collins
Carpenter Paul Dzatko
Carpenter Joe Fraser
Carpenter Richard Gregory
Carpenter Mark Haas
Carpenter Paul Hamilton
Carpenter Gary LeGault
Carpenter Jeff Pryce
Carpenter Maurice Roy
Carpenter Nick Stinson
Carpenter Blaine Twyne
Carpenter Brian Weir
Carpenter David Wewior
Carpenter Ian Worling
Carpenter R. Doug Ingle
Carpenter Michael Bunt
Graphic Designer Jon Hunter
Property Buyer Brenda McClennin
Property Buyer Michael Meade
Set Buyer Avril Dishaw
Set Dresser Gregory T. Geniusz
Set Dresser Alexander Lasseigne III
Set Dresser John Morrison
Set Dresser Alixandra Petrovich
Set Dresser Bill Walters
CG Artist Sean Cox
CG Artist Dave Damant
CG Artist Nicholas Poznick
Compositing Supervisor Colin Liggett
Compositing Supervisor Abel Milanes
Compositor Travis Wade Ivy
Compositor Rob Price
Compositor Joe Censoplano
Compositor Farhad Mohasseb
Compositor Neil Craig
Visual Effects Coordinator Adam D. Reeb
Visual Effects Coordinator Joseph Shahood
Visual Effects Coordinator Darryl Stawychny
Visual Effects Coordinator Curtis Tsai
Visual Effects Editor Adam Estey
Visual Effects Producer Bernardo Jauregui
Visual Effects Producer Greg Laube
Visual Effects Supervisor Dariush Derakhshani
Visual Effects Supervisor Zachary Kinney
Pyrotechnician Gary Kleinsteuber
Pyrotechnician Jim Reischl
Pyrotechnician Mark Rice
Pyrotechnician Matthew Tulk
Special Effects Technician James R. Bilz
Special Effects Technician Mike Kavanagh
Special Effects Technician Brad Manis
Special Effects Technician Jim McGillivary
Special Effects Technician David Reaume
Special Effects Technician Stephen Wallace
Costumer Andre Schulz
Key Set Costumer Kasey Bazil Young
Tailor Roland Heizinger
Casting Assistant Melissa Tang
Casting Director Robin Batherson
Extras Casting Rita Bertucci
Extras Casting Jason Landry
Extras Casting Marcy Punch
Colorist Sean Lawrence
Assistant Production Coordinator Laura Rosaly
Dialogue Coach Michael Caruan
First Assistant Accountant Janet Chandler
First Assistant Accountant Timothy Clarkin
First Assistant Accountant Derrick Landry
Marine Coordinator Nick Spetsiotis
Production Assistant Evan Eastham
Production Assistant Ashley Foster
Production Assistant Iran Kuykendall
Production Assistant Matthew Phroper
Production Assistant Tim Sigur
Production Assistant Spencer Sinclair
Production Assistant Derrick Bentley Wells
Production Assistant Eric Scott Williamson
Production Assistant Dustin Pownall
Production Assistant Halston Ericson-Bohager
Production Coordinator Michael Hubert
Production Executive Shayne Fiske
Production Secretary Bryan Gardiner
Production Secretary Aishleen McCann
Set Production Assistant Frank Barnett
Set Production Assistant Benton Collinsworth
Set Production Assistant Todd Feaser
Set Production Assistant Kevin Lorio
Set Production Assistant Patrick Mizell
Set Production Assistant Caroline Seale
Set Production Assistant Aaron J. Stone
Set Production Assistant Liz Barker
Set Production Assistant Jason Chandler