← Back to Movies

← Back to V for Vendetta


Cast and Crew of V for Vendetta



Cast

Natalie Portman
Evey Hammond
Hugo Weaving
V / William Rookwood
Stephen Rea
Chief Inspector Eric Finch
Stephen Fry
Gordon Deitrich
John Hurt
Chancellor Adam Sutler
Tim Pigott-Smith
Creedy
Natasha Wightman
Valerie Page
Rupert Graves
Dominic
Lewis Prothero Roger Allam
Dascomb Ben Miles
Delia Surridge Sinéad Cusack
Etheridge Eddie Marsan
Bishop Lilliman John Standing
Young Valerie Page Imogen Poots
Guy Fawkes Clive Ashborn
Guy Fawkes Lover Emma Field-Rayner
Tweed Coat Fingerman Ian Burfield
Willy Fingerman Mark Phoenix
Baldy Fingerman Alister Mazzotti
Little Glasses Girl Billie Cook
Heyer Guy Henry
Patricia Cosima Shaw
BTN News Poppet Megan Gay
BTN News Poppet Roderic Culver
Fred Andy Rashleigh
Storm Saxon Chad Stahelski
Laser Lass Antje Rau
Wardrobe Mistress Amelda Brown
Security Guard Richard Campbell
Little Glasses Girl Dad Mark Longhurst
Barfly Charles Cork
Old Man John Ringham
Old Man Oliver Bradshaw
Middle Class Mum Juliet Howland
Jones Joseph Rye
Major Wilson Malcolm Sinclair
Young Evey Madeleine Rakic-Platt
Evey's Mother Selina Giles
Evey's Father Carsten Hayes
Bureaucrat Derek Hutchinson
Denis Martin Savage
Operator Grant Burgin
Operator Greg Donaldson
Biology Teacher Jason Griffiths
Sarah Laura Greenwood
Valerie's Father Paul Antony-Barber
Valerie's Mother Anna Farnworth
Ruth Mary Stockley
Tube Station News Poppet Simon Newby
Young Man David Merheb
Civil War News Poppet Dulcie Smart
Water Shortage News Poppet Ben Posener
Avian Flu News Poppet Ian T. Dickinson
Three Waters News Poppet Julie Brown
Surveillance Man Eamon Geoghegan
Finch's Fedco Man Matthew Bates
Convenience Store V David Leitch
Little Glasses Girl Fingerman Matt Wilkinson
Victoria Station Fingerman Martin McGlade
Parliament Lieutenant Richard Laing
Parliament General Michael Simkins
Radio Man William Tapley
Soldier (uncredited) Tony Cook
V Follower (uncredited) Lee Asquith-Coe
V Follower (uncredited) Christopher Fosh
V Follower (uncredited) Keith How
V Follower (uncredited) Norman Campbell Rees
Soldier (uncredited) Andy Callaghan
Soldier (uncredited) Forbes KB
Soldier (uncredited) João Costa Menezes
Soldier (uncredited) Chris Wilson
Marshal (uncredited) Nicolas de Pruyssenaere
V Street Vigilante (uncredited) David Decio
V Army Member (uncredited) Rami Hilmi
Bodyguard (uncredited) Mathis Landwehr
Policeman (uncredited) Jason Oettle
Creedy Guard (uncredited) Wolfgang Stegemann

Crew

Casting Lucinda Syson
Supervising Art Director Kevin Phipps
Joel Silver
Producer
Draughtsman Udo Kramer
Executive Producer Ben Waisbren
Stunt Driver Adam Kirley
Producer Lorne Orleans
Adrian Biddle
Director of Photography
In Memory Of Adrian Biddle
Producer Grant Hill
Unit Production Manager Grant Hill
Screenplay Lilly Wachowski
Producer Lilly Wachowski
Screenplay Lana Wachowski
Producer Lana Wachowski
Production Design Owen Paterson
Makeup Designer Paul Engelen
Editor Martin Walsh
Director James McTeigue
Associate Producer Jessica Alan
Co-Producer Roberto Malerba
Co-Producer Henning Molfenter
Co-Producer Charlie Woebcken
Original Music Composer Dario Marianelli
Set Decoration Peter Walpole
Costume Design Sammy Sheldon
Art Direction Marco Bittner Rosser
Art Direction Sarah Horton
Art Direction Sebastian T. Krawinkel
First Assistant Director Terry Needham
Stunts Alister Mazzotti
Stunts Coordinator Chad Stahelski
Stunt Coordinator Antje Rau
Stunts Coordinator David Leitch
Stunts Jan Böhme
Stunts Daniel Bohn
Stunts Michael Bornhütter
Stunts Stuart Clark
Stunts Talila Craig
Stunts David Cronnelly
Stunts Nicolas de Pruyssenaere
Stunts Ivonne Dietzel
Stunts Oliver Fritsche
Stunts Michael Gast
Stunts Thorsten Gliewe
Stunts Eduart Geber
Stunts Sascha Girndt
Stunts Uwe Gösche
Stunts Wanja Götz
Stunts Siegfried Gordes
Stunts Matthias Günther
Stunts Alexander Hardt
Stunts Udo Harnach
Stunts Cyrille Hertel
Stunts Timo Honsa
Stunts Eunice Huthart
Stunts Rob Inch
Stunts Tomas Jester
Stunts Heiko Kiesow
Stunts Mathis Landwehr
Stunts Stefan Langel
Stunts Wolfgang Lindner
Stunts Udo Lüttich
Stunts Mike Luft
Stunts Alexandra Nazahn
Stunts James O'Donnell
Stunts Jason Oettle
Stunts Markus Papiernek
Stunts Thorsten Rapst
Stunts Christian Petersson
Stunts Swen Raschka
Stunts Katja Richter
Stunts Armin Sauer
Stunts Matthias Schendel
Stunts Babette Schimanek
Stunts Bernhard Schirmer
Stunts Karsten Schmidt
Stunts Rene Schobes
Stunts Katrin Schrake
Stunts Andreas Schulz
Stunts Thierry Saelens
Stunts Andy Smart
Stunts Mark Southworth
Stunts Wolfgang Stegemann
Stunts Matthew Stirling
Stunts Rocky Taylor
Stunts Steve Thiede
Stunts Andreas Tietz
Stunts Ralf Tillmann
Stunts Vladimir Vilanov
Stunts Rainer Werner
Stunts Oliver Wiesner
Second Unit Director Harvey Harrison
Dialect Coach Barbara Berkery
Script Supervisor Jean Bourne
Art Direction Stephen Bream
Assistant Art Director Stephan O. Gessler
Assistant Art Director Cornelia Ott
Assistant Art Director Christian Schaefer
Art Department Coordinator Roxy Konrad
Set Decoration Buyer Ulli Isfort
Set Decoration Buyer Uli Fischer
Conceptual Design Peter Popken
Conceptual Design Dermot Power
Production Illustrator Axel Eichhorst
Storyboard Artist Axel Eichhorst
Picture Car Coordinator Simon-Julien Boucherie
Standby Painter Edgar Konkoll
Art Department Assistant Katja Fischer
Art Department Assistant Maren Hollje
Property Master Axel Kahnt
Camera Operator David Worley
Additional Camera Jörg Widmer
Additional Camera Gerd Breiter
Production Sound Mixer David Stephenson
Boom Operator Gary Dodkin
Cableman Benjamin Dunker
Key Set Production Assistant Sarah Meyer
Video Assist Operator John Bowman
Gaffer Albrecht Silberberger
Best Boy Electrician Roland Patzelt
Electrician Stefan Förster
Electrician Peter Kramer
Electrician Jens Makeldey
Electrician Götz Schmidt zu Nedde
Electrician Jürgen Ruge
Electrician Stephan Schneider
Electrician Axel Scholz
Electrician Volker Vahl
Electrician Felix Weddige
Rigging Gaffer Dietmar Haupt
Key Grip Heiko Jörke
Grip Daniel Alvermann
Grip Helko Klünder
Grip Brian 'Joker' Mulvey
Dolly Grip Christian Scheibe
Unit Publicist Bronwyn Preston
Still Photographer David Appleby
Set Costumer Anna Isabell Logen
Dresser Dietke Brandt
Hairstylist Jeremy Woodhead
Makeup Artist Petra Schaumann
Hairstylist Petra Schaumann
Special Effects Coordinator Klaus Mielich
First Assistant Editor Alison Carter
Assistant Editor Mark Cullis
Post Production Assistant Adam Cocker
Sound Designer Glenn Freemantle
Supervising Sound Editor Glenn Freemantle
Sound Designer Tom Sayers
Sound Effects Editor Andrew Wilkinson
Dialogue Editor Gillian Dodders
ADR Editor Lee Herrick
Foley Editor Hugo Adams
Foley Ben Barker
Assistant Sound Editor Adam Daniel
Sound Re-Recording Mixer John Hayward
Sound Re-Recording Mixer Richard Pryke
ADR & Dubbing Robert Farr
Foley Andie Derrick
Foley Artist Peter Burgis
Foley Mixer Kevin Tayler
Music Benjamin Wallfisch
Conductor Hilary Skewes
Music Editor Peter Clarke
Location Manager Markus Bensch
Location Coordinator Nina Hueskes
Location Scout Friederike von Rauch
Production Manager Marcus Loges
Production Coordinator Damian Anderson
Production Manager Anja Wedell
Assistant Production Coordinator Katharina Gapski
Production Accountant Neil Chaplin
Production Accountant Kristov Brändli
Extras Casting Iris Müller
Set Medic Monika Klatt
Set Medic Thomas Rucks
Stand In Matt Curtis
Stand In Jens Grulke
Stand In Natascha Gutschmidt
Stand In Nils Lange
Stand In Sandrine Loisy
Stand In Ian Mitchell
Stand In Sarah Penger
Stand In Glenn West
Transportation Coordinator Sebastian Neitsch
Transportation Captain Inga Meissner
Production Manager Miki Emmrich
Second Unit Miki Emmrich
Creator Alan Moore
Graphic Novel Alan Moore
Leadman Andreas Brandt
Hairstylist Lesley Smith
Stunts Martin Goeres
Costume Supervisor Rosemary Burrows
Novel David Lloyd
Assistant Director Alex Kirby
Hairstylist Valeska Schitthelm
Production Assistant Jerry Adams
Music Programmer Jody Jenkins
Armorer Simon Atherton
Painter Mike Peel
Costume Assistant Camille Benda
Art Department Production Assistant Patrick Herzberg
Concept Artist George Hull
Digital Effects Supervisor Tom Debenham
Additional Colorist Adam Inglis
Special Props Niels Müller
Camera Operator Sebastian Meuschel
Script Supervisor Julie Brown
Steadicam Operator Tony Jackson
Gaffer Kevin Day
Aerial Director of Photography Jeremy Braben
ADR Mixer Paul Carr
Stunt Coordinator Mark Mottram
Digital Intermediate Producer Marcus Alexander
Visual Effects Editor Derek Burgess
VFX Editor Christopher Learmonth
Location Manager Nick Daubeny
Set Costumer Sabine Groh
Construction Manager Dierk Grahlow
Makeup Artist Melissa Lackersteen
CG Supervisor Thrain Shadbolt
Tailor Eike Neumann
Supervising Armorer Tommy Dunne
Sequence Supervisor Mark Bakowski
Color Timer Terry Claborn
Special Effects Jeremy King
Special Effects Supervisor Uli Nefzer
Visual Effects Supervisor Huseyin Caner
Assistant Camera Marc Atherfold
Lighting Technician Gary Hedges
VFX Artist Oliver Faldo
Sound Engineer Jake Jackson
Camera Trainee Alfie Biddle
ADR Recordist Mark Appleby
Grip Jan Brun
Key Accountant Nicole Furia
Musician Mark Berrow
Negative Cutter Steve Farman
Costumer Sabin Gröflin
ADR Voice Casting Louis Elman
Second Assistant Director Paul Goldsmith
Construction Buyer Robert Allen
Assistant Costume Designer Charlotte-Rose Armstrong
Props Christoph Kettenring
Compositor Jacques Dell
Digital Colorist Adam Glasman
Electrician Martin Cox
Carpenter Lee Biggs
Production Illustrator David Lloyd
Floor Runner Darren O'Connell
Clapper Loader Rafael Jeneral
Visual Effects Producer Sarah Dowland
Digital Compositor Susanne Becker
Assistant Accountant Karen Bicknell
Special Effects Technician Michael Fox
Second Assistant Camera Viviane Bendjus
Catering Robin Demetriou
Third Assistant Director Tobias Asam
Standby Painter John Hersey
Title Designer Toby Glover
Special Effects Assistant John Cluff
Colorist Lee Twohey
Health and Safety Leah Chalk
Production Executive Kevin Trehy
Location Assistant Karen Betteridge
Sound Engineer Janusz Tokarzewski
Digital Intermediate Data Wrangler Charlie Habanananda
Location Scout Petra Ringleb
Driver Jimmy Adams
Security Peter Conners
Set Production Assistant Sven Jenuwein
Sound Mixer Colin Codner
Visual Effects Mike Bell
Projection James Walsh
Visual Effects Coordinator Alexandra Day
Second Second Assistant Director Kim Whittaker
First Assistant Camera Franz-Xaver Kringer
Dressing Prop Wolfgang Hein
Supervising Carpenter André Brüggemann
Stunt Double Rich Mixsell
Casting Assistant Amie Stephenson
Assistant Location Manager Rebecca Chambers
Location Production Assistant Dirk Hannemann
Payroll Accountant Karsten Piel
Production Driver Marcel De Lamotte
Pyrotechnician Ana-Lucia Limbrick
Script Editor Harvey Price