← Back to Movies

← Back to Birds of Prey


Cast and Crew of Birds of Prey



Cast

Margot Robbie
Harleen Quinzel / Harley Quinn
Ewan McGregor
Roman Sionis / Black Mask
Mary Elizabeth Winstead
Helena Bertinelli / Huntress
Jurnee Smollett
Dinah Lance / Black Canary
Rosie Perez
Detective Renee Montoya
Chris Messina
Victor Zsasz
Ella Jay Basco
Cassandra Cain
Ali Wong
Ellen Yee
Happy Matthew Willig
Doc Dana Lee
Patrick Erickson Steven Williams
Stefano Galante Robert Catrini
Sionis' Chauffeur Daniel Bernhardt
Mr. Keo Franšois Chau
Mrs. Keo Miyuki Matsunaga
Miss Keo Anna Mikami
Franco Bertinelli Paul Lasa
Maria Bertinelli Charlene Amoia
Young Helena Bertinelli Ella Mika
Tim Evans Derek Wilson
Erika Bojana Novakovi?
Erika's Date Andy Hoff
Sal Bruno Oliver
Officer Dargo Michael Masini
Bespectacled Secretary Judy Kain
Henchman David Bianchi
Tough Guy Rj Wayne
Helena's Bodyguard Eddie Alfano
Cell Guard Simon Rhee
Prisoner Sala Baker
Roman's Healer Zack Whyel
Roller Derby Fan Ellay Watson
Nun Karen Teliha
Gotham Detective Nev Smith
Scantily Clad Crystal Greice Santo
Roman's Goon Zeus Sagittarius
Roman's Goon Talon Reid
Gotham Detective Diezel Ramos
Club Goer Matthew Parry-Jones
Husband Brian Nuesi
Girl at the bar Adinett Nsabimana
Roman's lift Goon Brandon Garic Notch
Mafiosi Anthony Molinari
Don Ego Mikitas
Hot Couple Jenelle McKee
Mrs. Marcucci Lenora May
BBB Gang Member Jeff Lipary
Roman's Goon Brandon Irvin
Bodybuilder Damon Hoffman
Thug William Guirola
Young Goon Nico Greetham
Harley Super Fan Luis Richard Gomez
Lords Leader Shad Gaspard
Roman's Goon Julian Garcia
Gauntlet Cop Eddie J. Fernandez
Lord of the Avenue Mike Ferguson
Judge Gerald Downey
Club Goer Jack Dourakos
Roman's Goon Sadyr Diouf
Club Dancer Joey Courteau
Officer Timm Dan Cole
Roman's bodyguard Gianluca Di Medio Ceccarelli
Sprang Bridge Soldier Jason Catron
Joe Bertinelli David Anthony Buglione
RR Passenger Tim Rigby
Mercedes Gang Richard King
Mercedes Gang Oakley Lehman
Disgruntled man Eric Michael Cole
Mercenary Dennis Keiffer
Mercenary Sam Hargrave
Mercenary Efka Kvaraciejus
Mercenary Kofi Yiadom
Prisoner Bryan Sloyer
Prisoner Christian Womack
Prisoner Panuvat Anthony Nanakornpanom
Prisoner Caleb Spillyards
Prisoner George Crayton
Cell Guard Terrence Julien
Dr. Aguilar K.K. Barrett
Elderly Woman Christine Engh
Irate shopkeeper Pramod Kumar
Smarmy Guy Shahaub Roudbari
Key Card Cop Shawn Balentine
Donut Cop Tim Sitarz
Coffee Cup Cop Buddy Sosthand
Desk Sergeant Chris Carnel
Patrol Cop Jesse Bush
Processing Officer Charles Carpenter
Desk Sergeant Jeremy Denzlinger
Roller Derby Girl Keisha Tucker
Ace Chemical Police Officer James Henry Williams Jr.
Carlos Rossi Joe Bucaro III
Bitchy Teammate Paloma Rabinov
Sleazy Breeder David Ury
Shallow Friend #1 Sara Montez
Shallow Friend #2 Izabel Pakzad
Na´ve Teammate Kc Strubbe
Skeptical Teammate Jacky Shu
Patrol Cop Daniel Cole
Prisoner Qiang Li

Crew

K.K. Barrett
Production Design
K.K. Barrett
Production Designer
Matthew Libatique
Director of Photography
Chad Stahelski
Second Unit Director
Jay Cassidy
Editor
David Ayer
Executive Producer
Unit Production Manager Susan McNamara
Walter Hamada
Executive Producer
Stunt Coordinator Jonathan Eusebio
Second Unit Director Jonathan Eusebio
Executive In Charge Of Production Kelley Smith-Wait
Characters Bruce Timm
ADR Mixer Mark DeSimone
Sound Designer Paula Fairfield
Executive Producer Hans Ritter
Location Manager Brittany Petros
Executive Producer Geoff Johns
Producer Margot Robbie
Still Photographer Claudette Barius
Original Music Composer Daniel Pemberton
Casting Rich Delia
Supervising Art Director Kasra Farahani
Sound Effects Editor Luke Gibleon
Costume Designer Erin Benach
Characters Paul Dini
Script Supervisor Kathy McHugh
Sound Re-Recording Mixer Brandon Proctor
Boom Operator Craig Dollinger
Sound Effects Editor Michael W. Mitchell
Script Supervisor Jody Blose
Set Designer Rich Romig
Editor Evan Schiff
Script Supervisor Tracy L. Moody
Sound Effects Editor Phil Barrie
Sound Effects Editor Darren Maynard
Fight Choreographer Jon Valera
Visual Effects Producer Annemarie Griggs
Screenplay Christina Hodson
Co-Producer Christina Hodson
Assistant Director Dieter Busch
Supervising Sound Editor Katy Wood
Storyboard Artist Amy Lynn Umezu
Sound Mixer Steven Morrow
Co-Producer Donald Sparks
First Assistant Director Donald Sparks
Special Effects Supervisor Mark Hawker
Producer Bryan Unkeless
First Assistant Director Alexander H. Gayner
Second Second Assistant Director Nadeem Ashayer
Art Direction Julien Pougnier
Visual Effects Supervisor Kenneth Au
Second Assistant Director Eric Glasser
Second Assistant Director Christina Fong
Set Production Assistant Dominic Pacitti
Second Unit Matthew D. Smith
First Assistant Director Dino Castelli
Director Cathy Yan
Producer Sue Kroll
Costume Assistant Julia Saeri Lee
Utility Sound Bryan Mendoza
Creator Chuck Dixon
Comic Book Chuck Dixon
Production Supervisor Alice S. Kim
Key Art Production Assistant Beatrice Cerezo
Art Department Coordinator Molly Hunter Flick
Post-Production Manager Daniel Paress
Second Second Assistant Director Matt McKinnon
Creator Jordan B. Gorfinkel
Comic Book Jordan B. Gorfinkel
Creator Greg Land
First Assistant Director Jayson Merrill
Executive Producer Galen Vaisman
Visual Effects Coordinator Samira Khan
Production Supervisor Sara Bartkiewicz
Second Unit Director Oliver Mack Calhoun
Second Second Assistant Director R. Ben Parker