Make Your Picks
← Back to Movies

← Back to Joker


Cast and Crew of Joker



Cast

Joaquin Phoenix
Arthur Fleck / Joker
Robert De Niro
Murray Franklin
Zazie Beetz
Sophie Dumond
Frances Conroy
Penny Fleck
Brett Cullen
Thomas Wayne
Shea Whigham
Detective Burke
Bill Camp
Detective Garrity
Glenn Fleshler
Randall
Gary Leigh Gill
Hoyt Vaughn Josh Pais
GiGi Dumond Rocco Luna
Gene Ufland Marc Maron
Dr. Sally Sondra James
Barry O'Donnell Murphy Guyer
Alfred Pennyworth Douglas Hodge
Bruce Wayne Dante Pereira-Olson
Martha Wayne Carrie Louise Putrello
Social Worker Sharon Washington
Young Penny Hannah Gross
Dr. Stoner Frank Wood
Carl (Arkham Clerk) Brian Tyree Henry
Arkham Psychiatrist April Grace
Woman on Subway Mick Szal
Wall Street Three Carl Lundstedt
Wall Street Three Michael Benz
Wall Street Three Ben Warheit
Comedian Gary Gulman
Open Mic Comic Sam Morril
Comedy Club Emcee Chris Redd
Mother on Bus Mandela Bellamy
Boy on Bus Demetrius Dotson II
Haha's Clown Greer Barnes
Haha's Clown Ray Iannicelli
Haha's Stripper Bryan Callen
Street Kid Vito Gerbino
Street Kid Adam Quezada
Street Kid Xavyer Ureña
Street Kid Evan Rosado
Street Kid Damian Emmanuel
Clown Protestor Mike Troll
IBN Anchorwoman Jane Fergus
WBC News Anchor David Gibson
WGC Anchorman Tony D. Head
NCB Anchor Jeff McCarthy
NCB Co-Anchor Kim Brockington
NCB News Reporter Troy Roberts
ANC News Reporter Lou Young
Paramedic Michael-Scott Druckenmiller
Paramedic Craig Austin
Aftermath Police Officer John Cenatiempo
Aftermath Police Officers Danny Schoch
Band Leader Keith Buterbaugh
Murray Franklin Band James Ciccone
Murray Franklin Band Rich Campbell
Murray Franklin Band Roger Squitero
Murray Franklin Band Steven Elson
Murray Franklin Band Graham Mabry
Murray Franklin Band John Alldred
Murray Franklin Band Alonzo Wright
Murray Franklin Band Jack Wilkins
Murray Franklin Band Richard Baratta
Street Worker Jolie Chan
Murray Franklin Intern Mary Kate Malat
Middle Aged Woman Adrienne Lovette
Ethan Chase (uncredited) Justin Theroux
Anna (uncredited) Alissa Bourne
Hospital Visitor / Mfs Audience (uncredited) Jamaal Burcher
Orderly (uncredited) Dj Nino Carta
Arkham Patient (uncredited) John Cashin
Protester / Rioter (uncredited) Jason John Cicalese
Mr. Slotnick (uncredited) Brendan Patrick Connor
Taxi Driver (uncredited) Blaise Corrigan
Gotham Citizen (uncredited) Dennis Jay Funny
Arkham Patient (uncredited) Matthias Sebastiun Garry
Thomas Wayne's Body Guard (uncredited) James P. Harkins
Protester / Rioter (uncredited) Joseph Hernandez
Protestor (uncredited) Ben Heyman
Protester (uncredited) Lana McLellan
Murray Franklin Band (uncredited) Graham Maby
Good Morning Host (uncredited) Peter Benson

Crew

Writer Scott Silver
Executive Producer Bruce Berman
Bob Kane
Characters
Production Design Mark Friedberg
Lawrence Sher
Director of Photography
Lawrence Sher
Cinematography
Supervising Art Director Laura Ballinger
Michael Uslan
Executive Producer
Post Production Supervisor Lisa Dennis
Sound Mixer Tod A. Maitland
Music Supervisor Randall Poster
Lighting Technician Timothy Healy
Executive Producer Richard Baratta
Costume Design Mark Bridges
Producer Emma Tillinger Koskoff
Executive Producer Walter Hamada
Producer Bradley Cooper
Director Todd Phillips
Producer Todd Phillips
Writer Todd Phillips
Co-Producer David Webb
First Assistant Director David Webb
Steadicam Operator Geoffrey Haley
"A" Camera Operator Geoffrey Haley
Sound Re-Recording Mixer Dean A. Zupancic
Unit Production Manager Carla Raij
Hair Department Head Kay Georgiou
Stunts Peter Epstein
Characters Bill Finger
Assistant Chief Lighting Technician Ryan Webb
Visual Effects Producer Brice R. Parker
Orchestrator Jeff Atmajian
Editor Jeff Groth
Storyboard Artist Kim Jennings
Set Decoration Buyer Theo Sena
Set Decoration Kris Moran
Executive Producer Joseph Garner
Makeup Department Head Nicki Ledermann
Stunt Coordinator G. A. Aguilar
Still Photographer Niko Tavernise
Executive Producer Aaron L. Gilbert
Stunt Double Airon Armstrong
Original Music Composer Hildur Guðnadóttir
Music Supervisor George Drakoulias
Sound Effects Editor John Joseph Thomas
Hairstylist Jerry Popolis
Assistant Property Master Joel Weaver
Foley Artist Dan O'Connell
Visual Effects Brian Adler
Property Master Sandy Hamilton
Characters Jerry Robinson
Foley Artist John T. Cucci
Supervising Sound Editor Alan Robert Murray
Sound Designer Tom Ozanich
Sound Re-Recording Mixer Tom Ozanich
Foley Editor Willard Overstreet
Co-Executive Producer Jason Cloth
Location Manager Sam Hutchins
Special Effects Coordinator Jeff Brink
Assistant Art Director Matthew Jeffrey Sama
Unit Publicist Larry Kaplan
Chief Lighting Technician Steve Ramsey
Sound Engineer Ryan Murphy
Script Supervisor Renee Burke
Supervising ADR Editor Kira Roessler
Supervising Dialogue Editor Kira Roessler
Key Makeup Artist Sunday Englis
Sound Mix Technician Ryan Young
Makeup Artist Carla White
Sound Effects Editor Darren Maynard
Dialogue Editor Cameron Steenhagen
Supervising Music Editor Jason Ruder
Stunts Frank Alfano
Assistant Art Director Robert Pyzocha
Greensman Will Scheck
Grip Michael J. Prate
Key Grip Tom Prate
Music Coordinator Meghan Currier
First Assistant "A" Camera Gregory Irwin
Sound Mix Technician Unsun Song
Grip Martin Lowry
Stunts Josh Lakatos
Key Hair Stylist Mitchell Beck
Digital Intermediate Colorist Jill Bogdanowicz
Casting Shayna Markowitz
Assistant Art Director Jeffrey D. McDonald
Costumer Monica Ruiz-Ziegler
Transportation Co-Captain Thomas Aquino
First Assistant "B" Camera Tim Metivier
Visual Effects Producer Patrice Cormier
Utility Sound Jerry Yuen
Stunts Stephen Izzi
First Assistant Editor Jeff Mee
Foley Supervisor Michael Dressel
Stunts Richard Burden
Assistant Editor Ray Neapolitan
Leadman Timothy Metzger
Tailor Lawrence Bell
Production Accountant Joan Altman
Head Carpenter Henry Antonacchio
Assistant Art Director Michael Auszura
Set Dresser Dan Decelle
Set Dresser Roman Greller
Set Dresser Candis Heiland
Assistant Art Director Erica Hohf
Concept Artist Hugh Sicotte
Set Dresser Joe Taglairino
Assistant Art Director Lauren Rockman
Lighting Technician Connell Burke
Second Assistant Director Jeremy Marks
Visual Effects Editor Thomas J. Cabela
Art Department Coordinator Miccah Underwood
Assistant Costume Designer Abby Walton
Key Makeup Artist Tania Ribalow
Lighting Technician John Campbell
Foley Mixer Richard Duarte
Best Boy Grip Todd Giresi
ADR Mixer Thomas J. O'Connell
Scoring Mixer Daniel Kresco
Boom Operator Michael Scott
Digital Intermediate Producer Cindy Bond
Assistant Art Director Aimee Dombo
Music Editor Daniel Waldman
Extras Casting Grant Wilfley
Visual Effects Supervisor Edwin Rivera
Foley Mixer Jack Cucci
Sound Engineer Tony Pilkington
Sound Effects Editor Christian Wenger
Digital Imaging Technician Nicholas Kay
Special Effects Supervisor Doug Facciponti
Assistant Location Manager Benjamin J. Stern
Craft Service Wilson Rivas
Second Assistant "B" Camera Sarah Guenther
Foley Editor Kevin R.W. Murray
Digital Intermediate Editor Jason Saulog
Grip Michael Scarola
Key Construction Grip Michael Scarola
Visual Effects Supervisor Mathew Giampa
Art Department Coordinator Mariella Navarro
Key Costumer Christy Guillermain
Co-Executive Producer Anjay Nagpal
First Assistant Accountant Joyce Hsieh
Assistant Accountant Susan Strine
Casting Associate Candice Alustiza-Lee
Trainee Production Coordinator Jordan Felix
Second Second Assistant Director Ryan Robert Howard
Choreographer Michael Arnold
Assistant Art Director Ann Bartek
Assistant Art Director Mason Chesler
Second Assistant "A" Camera Anthony Coan
Camera Loader Carrie Wills
Video Assist Operator David Michael Dabney
Lighting Technician Al Padilla
Lighting Technician Jonathan Rotberg
Rigging Gaffer Jason Lanci
Grip Carter Jones
Grip Daniel Wong
Grip Timothy Montgomery
Assistant Costume Designer Lindsey C. Brush
Wardrobe Supervisor Jennifer Bentley
Costume Coordinator Jesca Alfano
Costumer Danielle Landry
Costumer Gabriel Rivera
Costumer Kimberly Baird
Costumer Jennifer Harrington
Tailor Yvette Helin
Props Jessie Pellegrino
Props Olivia Mae Davis
Picture Car Coordinator Bobby Griffon
Music Editor Lena Glikson
Production Office Coordinator Leah Winkler
Production Office Assistant Michael Hall
Travel Coordinator Ben Gatollari
Production Secretary Will Limpert
Payroll Accountant Kerry Roberts
Assistant Accountant Ramona Wong
Assistant Accountant Ann Imai
Assistant Accountant Kathryn Mell
Assistant Accountant Evan Reed
Assistant Accountant Ke Ze Lui
Assistant Accountant Suzette Baker
Assistant Location Manager Katherine Delaney
Assistant Location Manager Karen T. Salva
Assistant Location Manager Dan Welch
Location Coordinator Alec Bates
Transportation Captain Kevin Harrigan
Assistant Set Decoration Ashley Wellbrock
Set Decoration Buyer Shannon Nallan
Art Department Coordinator Nara DeMuro
Set Dresser Janine Pesce
Set Dresser Joe Petruccio
Set Dresser John Schabel
Set Dresser Chris Heike
Set Dresser Ted Altman
Carpenter Mike Bloecker
Carpenter Robert Iversen
Carpenter Mike Rich
Shop Electric Spencer Lasky
Charge Scenic Artist Elizabeth Linn
Producer's Assistant Juliana Hatkoff
Producer's Assistant Justine Conte
Casting Assistant Matthew Claar
Extras Casting Assistant Faith Maciolek
Extras Casting Assistant Courtney Battles
Post Production Assistant LeMicah Levert
Craft Service Silvia Veronica Cadmilema
Visual Effects Coordinator Carolyn Shea
Construction Coordinator Joseph S. Alfieri
Layout Carolina Jiménez