← Back to Movies

← Back to A Quiet Place


Cast and Crew of A Quiet Place



Cast

Emily Blunt
Evelyn Abbott
John Krasinski
Lee Abbott
Millicent Simmonds
Regan Abbott
Noah Jupe
Marcus Abbott
Cade Woodward
Beau Abbott
Leon Russom
Man in the Woods
Doris McCarthy
Woman in the Woods (uncredited)
Baby Abbott (uncredited) Evangelina Cavoli
Baby Abbott (uncredited) Ezekiel Cavoli
Old Man's Dead Wife (uncredited) Rhoda Pell

Crew

Michael Bay
Producer
Marco Beltrami
Original Music Composer
Executive Producer Celia D. Costas
Editor Christopher Tellefsen
Set Decoration Heather Loeffler
Jeffrey Beecroft
Production Design
Jeffrey Beecroft
Associate Producer
Additional Editing Roger Barton
Casting Laura Rosenthal
Screenplay John Krasinski
Director John Krasinski
Executive Producer John Krasinski
Production Manager Garrett Grant
Additional Photography Eric Steelberg
Producer Andrew Form
Producer Bradley Fuller
Digital Intermediate Colorist Stefan Sonnenfeld
First Assistant Director John R. Saunders
Stunts Antal Kalik
Director of Photography Charlotte Bruus Christensen
Script Supervisor Dianne Dreyer
Costume Design Kasia Walicka-Maimone
Stunts Aaron Vexler
Sound Designer Brandon Jones
Supervising Sound Editor Brandon Jones
Foley Artist Steve Baine
Screenplay Scott Beck
Executive Producer Scott Beck
Story Scott Beck
Screenplay Bryan Woods
Executive Producer Bryan Woods
Story Bryan Woods
Makeup Department Head Evelyne Noraz
Sound Re-Recording Mixer Brandon Proctor
Gaffer Bob E. Krattiger
Visual Effects Supervisor Scott Farrar
Supervising Sound Editor Erik Aadahl
Supervising Sound Editor Ethan van der Ryn
Visual Effects Editor Sam Willing
Art Department Coordinator Leah Palen
ADR Supervisor Robert Jackson
Property Master Michael Jortner
Gaffer Bill Almeida
Second Unit Director of Photography David Emmerichs
Textile Artist Scott T. Coppock
Leadman Dave Weinman
Sound Effects Editor Allan Zaleski
Visual Effects Producer Ryan Wiederkehr
Aerial Camera Jason Aron
Online Editor John Diesso
Executive Producer Allyson Seeger
Digital Compositor Chris Crowell
Boom Operator Frank Graziadei
Props Michael Powsner
Animation Dave Logan
Animation Supervisor Rick O'Connor
Second Assistant Director Alina Gatti
Digital Compositor Daniel Post
Digital Intermediate Thomas Kuo
Stunt Coordinator Victor Paguia
First Assistant "A" Camera Stanley Fernandez Jr.
Hair Designer Mandy Lyons
Extras Casting Allison Hall
Rigging Gaffer Clay Liversidge
Casting Jodi Angstreich
Casting Maribeth Fox
Assistant Property Master Bentley Wood
Hair Department Head Annemarie Bradley
Special Effects Supervisor Mark Hawker
Animation Supervisor Scott Benza
Additional Photography J. Steven Matzinger
Visual Effects Supervisor Vincent Poitras
Executive In Charge Of Production Ralph Bertelle
Animation Jean-Denis Haas
Sound Mixer Michael Barosky
Set Medic Kathleen Fellegara
Utility Stunts Scott Burik
Stunts Caroline Vexler
Assistant Costume Designer Brittany Loar
Digital Intermediate Producer Margaret Lewis
Assistant Sound Editor Veronica Li
CG Supervisor Sylvain Theroux
Digital Compositor Mathieu Girard
Unit Production Manager Deb Dyer
ADR Recordist Wouter van Herwerden
Foley Recordist Peter Persaud
Construction Coordinator James Wendelken
Rigging Grip Michael A. McFadden
Makeup Artist Kelley Mitchell
Visual Effects Producer Katherine Soares
Stunts Leigha Hancock
Grip Spencer Rubin
CG Artist Stéphanie Morin
Sound Effects Editor Justin M. Davey
Second Assistant Director Dustin Bewley
Graphic Designer R. Scott Purcell
CG Supervisor Jeremy Bloch
Visual Effects Coordinator Amelie Thomas
Visual Effects Producer Jacinthe Côté
Second Assistant "C" Camera Mabel Santos Haugen
Loader Matt Albano
Digital Compositor Ben O'Brien
Digital Compositor Zahid Jiwa
Key Grip Kevin Lowry
Digital Compositor Nicolas Cadorette Vigneau
Animation Mickael Coedel
Drone Pilot Dexter Kennedy
Executive Producer Aaron Janus
Scenic Artist Matt Chappell
Scenic Artist Justin Horowitz
Assistant Art Director Ali Kashfi
Scenic Artist Matt Mikas
Art Department Assistant Andrea Orejarena
Scenic Artist Tanicia Osuch
Sound Re-Recording Mixer Noyan Cosarer
Sound Mix Technician Kurt Godwin
Special Effects Coordinator Andy Weder
Visual Effects Coordinator Devin Anderson
Stunts Thomas Forbes-Johnson
Stunts Adam Shippey
Grip Tristan Allen
Grip Joshua Bogert
Assistant Editor Patrick Shewmaker
Location Scout Daniel Pollack
Visual Effects Production Manager Jeremy Beadell
ADR Mixer Bob Lacivita
Set Medic Kerry Flood
Assistant Set Decoration Mary Fellows
Concept Artist Thomas Pringle
Concept Artist Furio Tedeschi
Concept Artist Luis F. Carrasco
Greensman Michelle Cantillo
Head Carpenter Charles Serocki
Props Gabu Camilo
Set Dresser Sean Turney
Best Boy Electric Peter Russell
Electrician Esteban Aparicio
Electrician Abi Iverson
First Assistant Camera Kris Enos
Additional Grip Dave Romero
Libra Head Technician Sean Folkl
Second Assistant "A" Camera Christopher Eng
Still Photographer Jonny Cournoyer
Hairstylist Charise Champion
Casting Assistant Noa Isabella
Casting Associate Kimberly Guzman
Extras Casting James B. Mackay
Costume Supervisor Francisco Stoll
Key Costumer Kelly L. Brown
Set Costumer Hilary Seeley
Studio Teacher Bethany Hagen
Animation Alberto Martínez Arce
CG Artist Eliott Beaudon
CG Artist Ghislain Bruneau
CG Artist Etienne Laroche
CG Artist Cyril Plusse
Digital Compositor Deron Hoffmeyer
Digital Compositor Will McCoy
Digital Compositor Victor Torres
Digital Compositor Alex Tropiec Jr.
Digital Compositor Tim Fescoe
Digital Compositor Evander Major
Digital Compositor Travis Pinsonnault
Digital Compositor Gabriel Curpas
Digital Compositor Cedric Tremblay
Generalist Martijn van Herk
Matte Painter Gaëtan Borneuf
Matte Painter Éric Hamel
Pipeline Technical Director Elizabeth Kim
Visual Effects Coordinator Ashley Doss
Visual Effects Production Assistant Romane Wingerter
Visual Effects Supervisor Ruben Rodas
Color Assistant Nicholas Figueroa
Color Assistant Brett Price
Assistant Sound Editor Veronica Li
Cableman Luke Q. Iaciofano
Foley Gina Gyles