← Back to Movies

← Back to La La Land


Cast and Crew of La La Land



Cast

Ryan Gosling
Sebastian
Emma Stone
Mia Dolan
John Legend
Keith
Rosemarie DeWitt
Laura
J.K. Simmons
Boss
Finn Wittrock
Greg
Tom Everett Scott
David
Damon Gupton
Harry
Carlo Jason Fuchs
Alexis Jessica Rothe
Caitlin Sonoya Mizuno
Tracy Callie Hernandez
Josh Josh Pence
Jimmy Hemky Madera
Chelsea Zoë Hall
Charles Dempsey Pappion
Josh's Fiance Nicole Coulon
Dream Audience Sandra Rosko
Traffic Dancer - Girl #2 Candice Coke
Valet Trevor Lissauer
New Coffee Shop Manager Kiff VandenHeuvel
Hollywood Starlet (uncredited) Courtney Hart
Coffee Shop Customer (uncredited) Andres Perez-Molina
Publicist (uncredited) Anna Lunberry
Jazz Club Patron (uncredited) Phillip E. Walker
Coffee Shop Manager Terry Walters
Coffee Shop Customer #2 (uncredited) Milica Govich
Casting Director Cinda Adams
Mia's Mom Meagen Fay
Sarah Anna Chazelle
Karen Claudine Claudio
Bree Olivia Hamilton
The Beautiful Butterfly Ashley Caple
Jazz Club Patron (uncredited) Cameron Brinkman
Photographer Miles Anderson
Party Dancer Morgan Larson
Ty the Radio DJ David Douglas
Young Actress (uncredited) Ana Flavia Gavlak
Producer's Girlfriend (uncredited) Kaye L. Morris
Coffee Shop Customer (uncredited) Nilla Elizabeth Watkins
Kissing Couple (uncredited) Holly Houk
Coffee Shop Customer (uncredited) Kristin Slaysman
Espresso Coffee Shop Customer (uncredited) Caroline Jaden Stussi
Traffic NPR Radio Cindera Che
Nathan (uncredited) Jordan Ray Fox
Jazz Club Goer (uncredited) Margaret Newborn
Club Patron (uncredited) Nadia Tumanova
Audition Actress (uncredited) Crystal Nichol
Dancer Kc Monnie
80's singer D.A. Wallach
Audition Actress #3 (uncredited) Kristin Elliott
Casting Assistant (uncredited) Andrea Lareo
Cowboy (uncredited) Christopher Aber
Hollywood Starlet (uncredited) Shannon Leann
Waitress (uncredited) Jenna Curtis
Young Man (uncredited) Noah James
Kissing Couple (uncredited) Tommy Cooley
Traffic Guy 2 Damian Gomez
Gas Station Attendant Anthony Marciona
New Barista Corrin Evans
Freeway Truck Musician (uncredited) Jeremy Nathan Tisser
Traffic Dancer Chris Moss
Famous Actress Amiée Conn
Casting Director (uncredited) Patty Tobin
Young Man's Date (uncredited) Heather Turman
Jazz Club Patron (uncredited) Susie Ganiere
Swing Dancer (uncredited) Ottavio Taddei
Kissing Couple (uncredited) Morgan Cohen
Audition Girl (uncredited) April Martucci
Amy Brandt's Assistant Nicole Wolf
Sailor (uncredited) Trent Kerpsack
Jazz Club Patron (uncredited) Lynn Moore
Coffee Guy (uncredited) Vince Donvito
Moviegoer (uncredited) Steffen Dziczek
Waiter (uncredited) Melvin LaThomas Brimm
Bubblegum Girl (uncredited) Kelly Kennedy
Kissing Couple (uncredited) Jesse Houk
Lighthouse Bass Player (uncredited) Clarence Robinson
Jazz Club Guitar Player (uncredited) Dapo Torimiro
Bobo (uncredited) Bobo Chang
Barista (uncredited) Destinee Handly
Restaurant Patron (uncredited) Frederick Keeve
Extra - Robert Evans (uncredited) Tommy Otis
Angry Neighbor Robert Haynes
Red Head Actress (uncredited) Amanda Fields

Crew

Damien Chazelle
Director
Damien Chazelle
Writer
Producer Fred Berger
Producer Jordan Horowitz
Editor Tom Cross
Deborah Aquila
Casting
Sound Designer Kevin Becker
Boom Operator Craig Dollinger
Sound mixer Steven Morrow
Location Scout Robert Foulkes
Production Office Assistant Owen Patry
Producer Marc Platt
Executive Producer Michael Beugg
Associate Producer Jeffrey Harlacker
Executive Producer Mike Jackson
Executive Producer John Legend
Executive Producer Ty Stiklorius
Casting Tricia Wood
Production Design David Wasco
Art Direction Austin Gorg
Set Decoration Sandy Reynolds-Wasco
Costume Design Mary Zophres
Hairstylist Fríða Aradóttir
Makeup Artist Jed Dornoff
Makeup Artist Albert Elizondo
Makeup Artist Yukiko Kinkel
Hair Department Head Barbara Lorenz
Hairstylist Aubrey Marie
Hairstylist Jacklin Masteran
Hairstylist Medusah
Makeup Artist Lali Peer
Makeup Artist Haruyo Sawada
Hairstylist Steven R. Soussanna
Makeup Department Head Torsten Witte
Post Production Supervisor Jeffrey Harlacker
Production Supervisor Bart Lipton
Carpenter Christopher Branan
Assistant Director Paula Case
Construction Foreman Gregory Paul Austin
Assistant Director Peter Kohn
Set Dressing Artist David Agajanian
Construction Foreman Eddie Acuña
Property Master Matthew Cavaliero
Leadman Tina Charad
Set Dressing Artist Chad R. Davis
Construction Coordinator Chris Forster
Set Decoration Buyer Jennie Harris
Art Department Assistant Wes Hottman
Property Master Attila Kiss
Set Dressing Artist David Ladish
Set Dressing Artist Steven Ladish
Assistant Art Director Steven Light-Orr
Other Geoffrey Mandel
Standby Painter Rick McLean
Leadman Edward J. Protiva
Lead Painter Eric Reichardt
Property Master Kim Richey
Property Master John Youngblood
Other Daniel Hyun Lim
Foley James Ashwill
Foley Blake Collins
Foley John T. Cucci
Sound Effects Editor Luis Galdames
Sound Effects Editor Lee Gilmore
Supervising Sound Editor Mildred Iatrou
Other Michael Kaleta
Sound Re-Recording Mixer Tom Lalley
Sound Re-Recording Mixer Ai-Ling Lee
Supervising Sound Editor Ai-Ling Lee
Sound Re-Recording Mixer Andy Nelson
Foley Dan O'Connell
Special Effects Coordinator Jeremy Hays
Digital Compositors Fiifi Aggrey
Digital Compositors Patrick Clancey
Digital Compositors Steve Dinozzi
Digital Compositors Blake Goedde
Digital Compositors Bryan Haines
Visual Effects Supervisor Chris LeDoux
Visual Effects Supervisor Tim LeDoux
Visual Effects Coordinator Adam Pere
Visual Effects Producer Jason Sanford
Stunts Nicolas Bosc
Utility Stunts Cornell Brandon
Stunts David Castillo
Other Thomas Conrad
Stunts Olivia Courtney
Stunts Danny Downey
Utility Stunts Jimmy Hart
Stunt Coordinator Mark Kubr
Stunts Ed McDermott II
Stunts Allan Padelford
Stunts Brett Praed
Stunts Cameron Revier
Utility Stunts Eric R Salas
Stunts Josh Yadon
Rigging Grip Kent Baker
Rigging Grip Jose F. Barrios
Video Assist Operator James Frank Brown
Grip Anthony Cady
Lighting Artist Christopher Ferguson
Other Dustin Evans
Rigging Grip Steven Frohardt
Gaffer Brad M. Hazen
Steadicam Operator Ari Robbins
Still Photographer Dale Robinette
Video Assist Operator David Schmalz
Camera Operator Davon Slininger
Rigging Grip Michael Anthony Travers
Loader Renee Treyball
Grip Troy N. Wade
Lighting Technician Chris Weigand
Other Rachel Wiederhoeft
Set Costumer Mark Avery
Costume Supervisor Lynda Foote
Set Costumer Sarah Scheussler
Set Costumer Laura Wolford
Other Thomas Kuo
Other Ken Lebre
Digital Intermediate Natasha Leonnet
Post Production Supervisor Kimi Rosenthal
Other Ray Ruotolo
Post Production Assistant Josh Stein
First Assistant Editor John To
Other Matt Wallach
Other Celeste Chada
Orchestrator Tim Davies
Executive Music Producer Marius De Vries
Music Supervisor Steven Gizicki
Sound Director Mark Graham
Orchestrator Justin Hurwitz
Actor's Assistant Liz Kinnon
Other Justin Moshkevich
Other Fred Oliveira
Driver Moore Brian
Transportation Captain Michael Connor
Transportation Coordinator Geno Hart
Driver Marty Osborne
Driver John F. Teeple
Driver Gary Thomas Williams
Finance Malcolm Arias
Location Scout Steve Beimler
Other Demian Boergadine
Actor's Assistant Lauren Coggiola
Department Administrator Ami Cohen
Production Office Assistant Richard Lee Dalton
Set Production Assistant Anna J. DeMildt
Production Office Assistant Jessi Eichberger
Stand In Sommer Fehmel
Other Stephanie M. Flores
Location Manager Robert Foulkes
Other Michael A. Fry
Actor's Assistant Hadeel Hadidi
Stand In Ossey James
Finance Sherry Kecskes
Set Medic Eloy Lara
Other Laurent Marchand
Script Supervisor Lyn Matsuda Norton
Other Collin McShane
Executive in Charge of Finance Robert M. Melnik
Executive In Charge Of Production Curtis A. Miller
Choreographer Mandy Moore
Production Office Assistant Carly Olsson
Executive In Charge Of Post Production Carl Pedregal
Other Carrie Prince
Executive In Charge Of Post Production Timothy Scott Ralston
Title Graphics Michael Riley
Production Office Assistant Ross Risley
Production Office Assistant Theresa Snider
Location Scout Scott Trimble
Other Danny Valle
Production Coordinator Kerri Smeltzer
Production Office Assistant Jacob Whitley
Production Accountant Whitney J. Willard
Production Office Assistant Tyler John Young
Production Office Assistant Kate Gray
Director of Photography Linus Sandgren
Original Music Composer Justin Hurwitz
Assistant Costume Designer Jo Kissack