← Back to Movies

← Back to Automata


Cast and Crew of Automata



Cast

Antonio Banderas
Jacq Vaucan
Birgitte Hjort Sørensen
Rachel Vaucan
Dylan McDermott
Wallace
Robert Forster
Robert Bold
Tim McInnerny
Vernon Conway
Andy Nyman
Ellis
David Ryall
Dominic Hawk
Geraldine Somerville
Samantha
Manager Andrew Tiernan
ROC Technician Christa Campbell
Morgue Technician Christina Tam
Muniesa Technician Danny Kirrane
Client Philip Rosch
Client's Wife Albena Stavreva
Dra. Dupre / Cleo (voice) Melanie Griffith
Blue Robot (voice) Javier Bardem
Clift Harry Anichkin
Poot Lyubomir Neikov
Lance Stanislav Pishtalov
Doctor Bashar Rahal
White Collar Worker Dan Cade

Crew

Antonio Banderas
Producer
Concept Artist Raúl Monge
Producer Les Weldon
Producer Danny Lerner
Executive Producer Avi Lerner
Concept Artist Alejandro Serna
Casting Kate Dowd
Zacarías M. de la Riva
Original Music Composer
Supervising Art Director Kess Bonnet
Casting Marianne Stanicheva
Director of Photography Alejandro Martínez
Grip Chavdar Simeonov
Sound Designer Gabriel Gutiérrez
Supervising Sound Editor Gabriel Gutiérrez
Director Gabe Ibáñez
Writer Gabe Ibáñez
Concept Artist Gabe Ibáñez
Visual Effects Producer Scott Coulter
Stunt Coordinator Stanimir Stamatov
Best Boy Electric Stanislav Dimitrov
Producer Sandra Hermida
Set Costumer Velemira Petkova
Key Costumer Velemira Petkova
Foley John Simpson
Visual Effects Producer Pinto Sasikumar
Writer Igor Legarreta
Writer Javier Sánchez Donate
Script Supervisor Stefania Velichkova
Art Department Coordinator Gergana Deleva
Makeup Artist Mariana Love
Editor Sergio Rozas
Production Design Patrick Salvador
Costume Supervisor Yana Sheremetova
Visual Effects Editor Petar Minov
Visual Effects Art Director Simeon Asenov
Set Costumer Nadya Dobrikova
Costumer Nadya Dobrikova
Assistant Costume Designer Geo Pavlov
Visual Effects Producer Balakrishnan
Visual Effects Editor Nikolay Pachov
Construction Coordinator Anastas Nedelchev
Concept Artist Yasen Mihaylov
Camera Operator Georgi Vasillev
Foley James Carroll
Makeup Artist Maria Stankovich
Key Makeup Artist Valentin Valov
Steadicam Operator Kiril Valchanov
Visual Effects Supervisor Alexander Valev
Sound Re-Recording Mixer Nicolas de Poulpiquet
Dolby Consultant Ricardo Viñas
Foley Tapio Liukkonen
Gaffer Hristo Idakiev
Costume Design Armaveni Stoyanova
Hairstylist Marta Stoimenova
Property Master Peter Rakovski
Dialogue Editor Iñaki Sánchez-Elvira
Foley Digba Kurpjel
Sound Effects Editor Alfredo Díaz
Animation Peter Bakalov
3D Animator Yanko Petrov
Visual Effects Producer Carlos Puchol
Visual Effects Supervisor David Ramos
Camera Operator Javier Bilbao
Camera Operator Anton Ognianov
Still Photographer Marino Scandurra
First Assistant Director Antony Tanev
First Assistant Director Borimir Ilkov
Music Supervisor Selena Arizanovic
Costumer Marieta Duncheva
Grip Trajche Velichkovski
Visual Effects Coordinator Georgi Garnevski
Visual Effects Coordinator Yuliya Manolova
Visual Effects Coordinator Svetoslav Mitev
Visual Effects Coordinator Emil Radkov
Visual Effects Coordinator Elena Rapondzhieva
Grip Miroslav Borisov
Assistant Editor Jivko Chakarov
Concept Artist Hugh Sicotte
Visual Effects Coordinator Nikola D. Nikolov
First Assistant Director Guillermo Escribano
Matchmove Supervisor Frances Muthaiah
Key Grip Ivan Aleksandrov
Best Boy Grip Vihar Nikolov
Electrician Peter Kostov
Second Assistant Camera Iva Slavova
Assistant Camera Iordan Borissov
Grip Yavor Aleksandrov
Costumer Martin Slavov
Cableman Stefan Filipov
Production Accountant Milena Georgieva
Concept Artist Carlos Salgado
Painter Mihaela Gavanozova
Props Martin Genchev
Visual Effects Coordinator Eugene Iliev
Electrician Anton Ivanov
Electrician Alexandre Trenev
Production Manager Elena Melamed
Lighting Director Kiril Altakov
Graphic Designer Adriana Solé
Costumer Rosen Georgiev Georgiev
Storyboard Artist Pavel Bayraktarski
Assistant Makeup Artist Paloma La Haba
Concept Artist Filip Tsonkin
Painter Konstanin Barimov
Painter Ivan Butanski
Painter Todor Raikov
Painter Anelia Raikova
Storyboard Artist Konstantin Vitkov
Electrician Konstantin Bodurov
Electrician Vladimir Varadinov
First Assistant Camera Plamen Jelyazkov
Grip Ivailo Hristov
Compositor Irina Mazneva-Peycheva
Compositor Prabhakar Duraiswami
Lighting Artist Adriyana Tsvetanova
Lighting Director Domenico Ferraro
Modelling Supervisor Ivaylo Mechkata Ivanov
Rotoscoping Artist Georgy.Petrov
Rotoscoping Artist Diana Chiflichka
Rotoscoping Artist Anastas Merev
Rotoscoping Artist Aleksandar Slavov
Rotoscoping Artist Stanislava Chiflichka
Costumer Silva Yakova
Additional Editor Enric Garcia
Colorist Juan José Magaña
Music Coordinator Melanie Goncalves
Production Accountant Travis Mitchell
Production Coordinator Ivaylo Brusowski
Production Manager Emil Rangelov