← Back to Movies

← Back to Jackie Brown


Cast and Crew of Jackie Brown



Cast

Pam Grier
Jackie Brown
Samuel L. Jackson
Ordell Robbie
Robert De Niro
Louis Gara
Bridget Fonda
Melanie Ralston
Michael Keaton
Ray Nicolette
Robert Forster
Max Cherry
Michael Bowen
Mark Dargus
Chris Tucker
Beaumont Livingston
Sheronda LisaGay Hamilton
Winston Tom Lister Jr.
Simone Hattie Winston
Judge Sid Haig
Amy Billingsley Sales Girl Aimee Graham
Cockatoo Bartender Ellis E. Williams
Billingsley Sales Girl #2 Tangie Ambrose
Raynelle Ordell's Junkie Friend T'Keyah Crystal Keymh
Cabo Flight Attendant Vanessia Valentino
Anita Lopez Diana Uribe
Cocktail Waitress Renee Kelly
Bartender at Sam's Elizabeth McInerney
Girl at Security Gate Colleen Mayne
Steakhouse Waitress Laura Lovelace
Tec-9 Sidney Chicks Who Love Guns Christine Lydon
Steyr AUG Cindy Chicks Who Love Guns Julia Ervin
AK-47 Gloria Chicks Who Love Guns Juliet Long
Baretta 12S Brittany Chicks Who Love Guns Michelle Berube
Mossberg 500 Tammy Jo Chicks Who Love Guns Gillian White
The Deputy Candice Briese
The Deputy Gary Mann
The Sheriff Jeffrey Deedrick
The Sheriff Roy Nesvold
The Sheriff Herbert Hans Wilmsen
Flight Attendant (uncredited) Mary Ann Schmidt
Restaurant Regular (uncredited) Glendon Rich
Public Defender (uncredited) Denise Crosby
Answering Machine (voice) (uncredited) Quentin Tarantino

Crew

Quentin Tarantino
Screenplay
Quentin Tarantino
Director
Quentin Tarantino
Executive Music Producer
Lawrence Bender
Producer
Lawrence Bender
Executive Music Producer
Post Production Supervisor Heidi Vogel
Co-Producer Paul Hellerman
Editor Sally Menke
Executive Producer Bob Weinstein
Executive Producer Harvey Weinstein
Executive Producer Elmore Leonard
Novel Elmore Leonard
Director of Photography Guillermo Navarro
Casting Jaki Brown
Casting Robyn M. Mitchell
Production Design David Wasco
Associate Editor Tatiana S. Riegel
Sound Editor Dean Beville
Makeup Artist Marietta Carter-Narcisse
Set Decoration Sandy Reynolds-Wasco
Executive Producer Richard N. Gladstein
Makeup Artist Ilona Herman
Hairstylist Ilona Herman
Property Master Steve Joyner
Assistant Art Director Andrew Laws
Graphic Designer Andrew Laws
Hairstylist Mary L. Mastro
Key Hair Stylist Robert L. Stevenson
Extras Casting Jeff Olan
Costume Design Mary Claire Hannan
Script Supervisor Martin Kitrosser
Art Direction Daniel Bradford
Production Manager Debbie Hayn-Cass
Post Production Assistant Rowland Wafford
Set Production Assistant Rowland Wafford
Hairstylist Alicia M. Tripi
Makeup Artist Bob Mills
Art Department Coordinator David Melito
Foley Artist Joan Rowe
ADR Recordist Rick Canelli
Production Intern Alex A. Quinn
Key Makeup Artist Ermahn Ospina
First Assistant Camera Ziad Doueiri
ADR Voice Casting Barbara Harris
Supervising Sound Editor Stephen Hunter Flick
Sound Editor Charles Maynes
Second Second Assistant Director Pilar Savone
ADR Editor Andrew DeCristofaro
Sound Editor Nicholas James
Extras Casting Terry Zarchi
Grip Jason "Jake" Cross
Second Assistant Accountant Brian Pope
Stand In Colleen Mayne
Sound Editor Warren Hamilton Jr.
Special Effects Coordinator Thomas L. Bellissimo
Stunt Coordinator Kiante Elam
Music Editor Tom Kramer
Special Sound Effects Paul Berolzheimer
Sound Editor Patricio A. Libenson
Sound Effects David V. Butler
Driver George A. Sack
Sound Editor David Lewis Yewdall
Transportation Coordinator Derek Raser
Assistant Location Manager Douglas Dresser
Stunt Coordinator Steve M. Davison
Foley Recordist D. Chris Smith
Sound Re-Recording Mixer Frank A. Montao
Foley Recordist Evan T. Chen
Additional Sound Re-Recording Mixer Sergio Reyes
Sound Re-Recording Mixer Michael Minkler
Sound Editor Ed Callahan
Assistant Property Master Caylah Eddleblute
Location Manager Robert Earl Craft
Production Coordinator Dawn Todd Curfman
Assistant Production Coordinator Cathy Agcayab
Sound Editor Stephanie Flack
Sound Editor Frank Smathers
Wig Designer Victoria Wood
Set Designer Mariko Braswell
Camera Operator Dan Kneece
Steadicam Operator Dan Kneece
Additional Sound Re-Recording Mixer B. Tennyson Sebastian III
Foley Editor Dana Gustafson
Assistant Makeup Artist Don Malot
First Assistant Sound Editor Linda Yeaney
Still Photographer Darren Michaels
Sound Recordist Gary Ritchie
Music Consultant Michelle Kuznetsky
Music Consultant Mary Ramos
Production Sound Mixer Mark Ulano
Assistant Set Decoration Jennie Harris
Assistant Editor Stephanie Johnson
Head Carpenter Ben Bumatai
ADR Editor Kimberly Lambert
Music Coordinator Ann Kline
Boom Operator Jerome R. Vitucci
Camera Intern Geraldine Brezca
Sound Editor Charles Ewing Smith
Stand In Cullen G. Chambers
Foley Mixer Matthew C. Beville
First Assistant Director William Paul Clark
Driver Don Feeney
Driver Bruce Callahan
Gaffer David Lee
Electrician Gordon Tadd Eto
Stand In John Polce
Sound Effects Jon Michaels
Production Accountant Gwen Everman
Set Dresser Dena Allen
Key Grip Rick Stribling
Best Boy Grip Tim Soronen
First Assistant Editor Karen Dimmig
Negative Cutter Gary Burritt
Color Timer Mike Mertens
Grip Bruce Carothers
Location Assistant Brian Glazen
Costume Supervisor Karla Stevens Flanigan
Script Coordinator Shayne A. Wilson
Electrician Roman Jakobi
Transportation Captain J.T. Thayer
Utility Sound James Eric
Supervising ADR Editor Judee Flick
Sound David Abrahamsen
Grip Young Vance Cohen
Best Boy Electric Nathan Hathaway
Construction Foreman Bradley O'Donnell
Swing Chandler Vinar
Production Secretary Kristen M. D'Angelo
ADR Mixer Thomas J. O'Connell
"B" Camera Operator Steven Mann
Electrician R. Derek Keener
Lighting Technician Keith A. Hascher
Post Production Accountant Kimberly Edwards
Second Assistant Camera Stephen Pizzo
Driver Geoff Teagardin
Driver Tracy Thielen
Driver Earl Thielen
Sound Richard Chaim
Production Assistant Kenneth Pratt
Additional Director of Photography Jeff Graham
Stunts Courtney Pakiz
Animation Norm Hvam
Graphic Designer Chris Cullen
Property Buyer Shannon Hart
Special Effects Assistant Christy Sumner
Grip James Irons
Dolly Grip Bob Ivanjack
Assistant Production Coordinator Cathy Ragona
Post Production Coordinator Cathy Ragona
Stand In Dimitris Moraitis
Production Assistant Mike Bertolina
Foley Artist Alan Kerr
Second Assistant Director Rick Lange
Assistant Hairstylist Linda Stevenson-Khan
Set Dresser David Coronella
Set Dresser Stoney Emshwiller
Graphic Designer Craig Hama
On Set Dresser Mark Hutman
Graphic Designer Gerald Martinez
Construction Coordinator Patrick Parkhurst
Set Dresser Sally Reed
Props Scott Tabor
Sound Recordist Kathleen McCart
Sound Effects Eric Potter
Loader Anne Gentling
Loader Scot A. Nederman-Paul
Electrician Stephen Saunders
Second Assistant Camera Tom Waisanen
Rigging Grip Josh Drew
Key Rigging Grip John Warner
Casting Assistant Susan D. Fowler
Wardrobe Assistant Carolyn Duffy
Set Costumer Lee Kartis
Assistant Editor Lin Coleman
Assistant Editor Kristin Eaton
Location Scout Kyle Oliver
Legal Services Eric Greenspan
Legal Services Elizabeth Gregory
Music Coordinator John Katovsich
Driver Moore Brian
Driver Paul Burlin
Driver Curtis Clark
Driver Jeff Coffman
Driver Sunday Coony
Camera Car Ken Day
Driver David Garris
Driver Scotty Goudreau
Driver David Joseph
Driver Erin Maguire
Driver George Nadian
Driver Laurence John Reynolds
Driver Leonard L. Thomas
Production Assistant Matthew Arnold
Assistant Craft Service Paul Candice
Unit Publicist David Chute
Stand In Kim Crockett
Key Set Production Assistant Carolyn Sara Fine
Production Assistant Robert Gonzalez
Production Assistant Scott A. Hale
Stand In Tom Lawrence
Stand In Bill Miller
Production Assistant Bret Robins
Production Intern Nick Salick
Craft Service John Starr
Production Intern Teron Stevenson
Set Production Assistant David Tesi
Set Production Assistant Adam Wallace
Production Assistant Peter Christian White
Legal Services Ann Du Val
Legal Services Carlos K. Goodman
Legal Services Jeff Springer