← Back to Movies

← Back to The Iron Giant


Cast and Crew of The Iron Giant



Cast

Jennifer Aniston
Annie Hughes (voice)
Harry Connick Jr.
Dean McCoppin (voice)
Vin Diesel
The Iron Giant (voice)
James Gammon
Foreman Marv Loach / Floyd Turbeaux (voice)
Cloris Leachman
Mrs. Lynley Tensedge (voice)
Christopher McDonald
Kent Mansley (voice)
John Mahoney
General Rogard (voice)
Eli Marienthal
Hogarth Hughes (voice)
Earl Stutz (voice) M. Emmet Walsh
Additional Voices (voice) Jack Angel
Additional Voices (voice) Bob Bergen
Additional Voices (voice) Mary Kay Bergman
Additional Voices (voice) Michael Bird
Additional Voices (voice) Devon Cole Borisoff
Additional Voices (voice) Rodger Bumpass
Additional Voices (voice) Robert Clotworthy
Additional Voices (voice) Jennifer Darling
Additional Voices (voice) Zack Eginton
Additional Voices (voice) Paul Eiding
Additional Voices (voice) Bill Farmer
Additional Voices (voice) Charles Howerton
Additional Voices (voice) Ollie Johnston
Additional Voices (voice) Sherry Lynn
Additional Voices (voice) Mickie McGowan
Additional Voices (voice) Ryan O'Donohue
Additional Voices (voice) Phil Proctor
Additional Voices (voice) Frank Thomas
Additional Voices (voice) Patti Tippo
Additional Voices (voice) Brian Tochi
Man #1 (voice) (uncredited) Pat Fry
Marky Maypo (archive sound) (uncredited) Mark Hubley
Firefighter Woman (voice) (uncredited) Carole Jeghers
Self (archive sound) (uncredited) Jack Paar
Man #2 / Soldiers (voice) (uncredited) Patrick Pinney

Crew

First Assistant Editor Sheri Galloway
Marci Liroff
Casting
Joe Johnston
Character Designer
Original Music Composer Michael Kamen
Orchestrator Michael Kamen
Dominique Louis
Visual Development
Dominique Louis
Character Designer
Lou Romano
Visual Development
Character Designer Lou Romano
Layout Louis Gonzales
Animation Ricardo Curtis
Animation Andrew L. Schmidt
Assistant Editor Greg Snyder
ADR Mixer Doc Kane
Foley Artist Dennie Thorpe
Foley Artist Jana Vance
Foley Mixer Tony Eckert
Supervising Sound Editor Dennis Leonard
Storyboard Steve Lumley
Screenplay Brad Bird
Director Brad Bird
Animation Peter Sohn
Editor Darren T. Holmes
Sound Designer Randy Thom
Producer Allison Abbate
Producer Pete Townshend
Orchestrator Blake Neely
Storyboard Fergal Reilly
Storyboard Artist Fergal Reilly
Thanks Will Eisner
Visual Development Teddy Newton
Character Designer Teddy Newton
Additional Storyboarding Teddy Newton
Associate Producer John Walker
Assistant Editor Stephen Schaffer
Production Manager Aaron Parry
CG Animator Yarrow Cheney
Writer Ted Hughes
In Memory Of Ted Hughes
Director of Photography Steven Wilzbach
Supervising Animator Greg Manwaring
Screenplay Tim McCanlies
ADR Mixer Troy Porter
Storyboard Artist Mark Andrews
Animation Ben Jones
Supervising Animator Richard Bazley
Animation Michael Swofford
Music Programmer Michael Price
Animation Lauren Faust
Animation Alex Williams
Storyboard Piet Kroon
Visual Development Victor Haboush
Character Designer Victor Haboush
Sound Effects Editor Beau Borders
Producer Des McAnuff
Animation Richard Baneham
CG Animator Richard Baneham
Production Sound Mixer Gregory M. Gerlich
Layout William H. Frake III
Head of Layout William H. Frake III
Supervising Animator Stephan Franck
Supervising Animator Chris Sauve
CG Animator Ron Hughart
Additional Storyboarding Ron Hughart
Animation Randy Myers
Head of Story Jeffrey Lynch
Storyboard Artist Kevin O'Brien
Assistant Production Manager Lizbeth Velasco
Supervising Animator Tony Fucile
Visual Development Tony Fucile
Character Designer Tony Fucile
Head of Animation Tony Fucile
Animation Jeff Etter
Key Production Assistant Louis Moulinet
Storyboard Viki Anderson
Sound Re-Recording Mixer Gregory H. Watkins
Sound Re-Recording Mixer Kevin E. Carpenter
Supervising Dialogue Editor Curt Schulkey
Sound Design Assistant Andrea Gard
Assistant Production Manager Leslie Barker
Key Production Assistant Leslie Barker
Production Office Assistant Dao Le
Post Production Supervisor Jeannine Berger
Technical Supervisor Bill Perkins
Animation Craig R. Maras
Background Designer Ruben Chavez
Background Designer William Dely
Background Designer James Finn
Background Designer Nadia Vurbenova
Layout Jennifer Yuan
Layout Karen Hamrock
Layout Audrey Stedman
Layout Bill Thyen
Animation John Williamson
Layout James P. Alles
Production Manager Laura Leganza Reynolds
Art Department Coordinator Scott F. Johnston
Background Designer Joel Parod
Assistant Production Manager J.C. Alvarez
Layout Emil Mitev
CGI Director Michael Leung
Visual Effects Technical Director Michael Leung
Camera Supervisor Mark Dinicola
Animation Shane Prigmore
Animation Ralph Fernan
Animation Kevin Johnson
Music Editor Christopher Brooks
Storyboard Steve Markowski
Supervising Animator Steve Markowski
Additional Storyboarding Harry Sabin
Storyboard Dean Wellins
Supervising Animator Dean Wellins
Storyboard Artist Dean Wellins
Production Manager Amy Richards
Assistant Editor John Currin
Animation Scott T. Petersen
Animation Adam Henry
Orchestrator Robert Elhai
Production Assistant Michael Leach
Production Office Assistant Tanya Calderon
Layout Michael Tracy
CG Animator Mark R.R. Farquhar
CG Animator Bruce Edwards
Animation Phil Langone
Animation Derek Lee Thompson
Color Timer Terry Claborn
Foley Editor Mary Helen Leasman
Background Designer Greg Gibbons
Background Designer Wei M. Zhao
Animation Roy Meurin
Foley Recording Engineer Frank 'Pepe' Merel
Animation Roger Vizard
Background Designer Ann Guenther
Animation Steve Garcia
Negative Cutter Mo Henry
CG Animator Les Major
Production Design Mark Whiting
Character Designer Mark Whiting
Character Designer Hiroki Itokazu
Supervising Animator Bob Davies
CG Animator Mike L. Murphy
Art Direction Alan Bodner
Animation Jennifer Cardon Klein
Background Designer Christopher Brock
CG Animator Brad Booker
Animation Lane Lueras
Animation Melina Sydney Padua
Scoring Mixer Stephen McLaughlin
Music Score Producer Stephen McLaughlin
CG Animator Vincent Truitner
Animation Holger Leihe
Animation Mark Williams
Animation Jae Hyung Kim
CG Animator Adam Dotson
Animation Adam Burke
Animation Marcelo Fernandes De Moura
Background Designer Dennis Durrell
Background Designer Craig Robertson
Animation Lennie K. Graves
Production Assistant Sunny Ye
Animation Jim Van der Keyl
Animation Sean Springer
Layout Frederick J. Gardner III
Additional Storyboarding Brian Kindregan
Assistant Production Manager Joan Peter
Additional Storyboarding Moroni Taylor
Camera Operator Christine Beck
Casting Associate Shaunda G. Jones
Key Production Assistant E. Tavares Black
Key Production Assistant Jennisen Svendsen
Key Production Assistant Jode Craig
Key Production Assistant Keith Brennan
Key Production Assistant Monte A. Gagnier
Key Production Assistant Sam Mendlestein
Production Accountant Zeba Fahid
Production Assistant André Bivins
Production Assistant Anthony Lauro
Production Assistant Cirilo R. Gonzales Jr.
Production Assistant Corrine Salgado
Production Assistant Dustin Ellis
Production Assistant Helen Vuong
Production Assistant Henri Hovhanesyan
Production Assistant Jean M. Klanecky
Production Assistant Justin Balch
Production Assistant Kathy Tajbakhsh
Production Assistant Jessica Dalton
Music Consultant John 'Juke' Logan
Projection Preston Oliver
Music Arranger Preston Oliver
Assistant Sound Editor Yin Cantor
CG Animator Glenn Storm
CG Animator Minhee Choe
CG Animator Stéphane Cros
CG Animator Yair Kantor
CG Animator Andrew Brownlow
CG Animator Grace Dotson
CG Animator Susan Oslin
Sculptor Carla Fallberg
Visual Development Laura L. Corsiglia
Character Designer Laura L. Corsiglia
Visual Development Ray Aragon
Character Designer Ray Aragon
Layout Conor Kavanagh
Layout Craig Voigt
Layout Felipe Morell
Layout Francis Lang
Layout Lisa Souza
Layout Teresa Coffey-Wellins
Layout Ron Roesch
Assistant Production Manager Jackie Blaisdell
Assistant Production Manager Virginie Foucault
Assistant Production Manager Leonard B. Vasquez
Assistant Production Manager Michelle Perslow
Assistant Production Manager Mar?a Guerra
Assistant Production Manager Shannyn Gardner
Assistant Production Manager Sharon K. O'Neill
Assistant Production Manager Chrisie Rosenthal
Background Designer Jonathan Salt
Character Designer Teddy T. Yang
Animation Craig Valde
Animation Ken Hettig
Animation Mike Chavez
Animation Russell Hall
Animation Ruth Daly
Animation Ernie Keen
Supervising Animator Mike Nguyen
Supervising Animator Wendy Perdue