The Young Turk Presents: Another Meaningless Award!

Tools    





Disclaimer: I have no idea if this is the right place for this, if it isn't pls tell me and i'll move it or something!

Due to popular demand, and some sort of awards show happening recently or something, The Young Turk makes their glorious return to forum writing to present to you... the AMAs (Another Meaningless Awards in case that wasn't clear!) I'm very bad at keeping up with things but i reckon i can manage something annual, i'll post on this thread each year my list of nominees etc., with the winners in bold - fairly simple! Feel free to comment, create controversy, as well as suggesting nominees throughout the year for the next bout of AMAs!

(NOTE: The following nominees are taken from films released in the UK between the 1st of Jan 2019, and the 10th of Feb 2020!)

(EDIT: Next year imma do this earlier and have the nominees as polls, till then you'll have to cope w my self-indulgence i'm afraid)

The following list includes the categories:

(NOTE: There are so many best feature categories because doing one overall and then a foreign language one seems to belittle foreign language, so everything is split up and then there's an overall one)

Best Feature
Best Feature Debut
Best Feature in the English Language
Best Feature Not in the English Language
Best Feature Committed to Genre
Best Documentary Feature
Best Screenplay
Best Director
Best Director (Documentary)
Best Actor
Best Supporting Actor
Best Actress
Best Supporting Actress
Best Score
Best Sound
Best Editing
Best Cinematography
Best Short
__________________
p e a c e a n d l o v e : - )



Best Short Film

Yung Lean, Please Be My Yung Love (2019, Julia Mellen, USA)
A State of Grace (2019, John Smith, UK)
The Sasha (2019, Maria Molina Peiró, Spain)
Swatted (2018, Ismael Joffroy Chandoutis, USA)
Pelourinho, They Don't Really Care About Us (2019, Akousa Adoma Owusu, Ghana)
Early Years (2019, Morgan Quaintance, UK)



Best Cinematography

Hoyte van Hoytema - Ad Astra
Claire Mathon - Atlantics
James Laxton - If Beale Street Could Talk
Lol Crawley - Vox Lux
Marine Atlan - Jessica Forever
Mátyás Erdély - Sunset
David Chizallet, Dong Jinsong, and Yao Hung-I - Long Day's Journey Into Night



Best Editing

Nat Sanders and Joi McMillon - If Beale Street Could Talk
Mark Jenkin - Bait
Chris King - Diego Maradona
Matt Friedman and Michael Taylor - The Farewell
Alejo Moguillansky and Agustín Mendilaharzu - La Flor
Nicolás Longinotti and Agnes Varda - Varda by Agnes
Qin Yanan - Long Day's Journey Into Night



Best Sound

Paul Massey, Donald Sylvester, and David Gianmarco - Ford vs. Ferrari
Rob Entwistle and Martin Pavey - In Fabric
Martín Hernández, Alejandro Quevedo, Carlos Cortés Navarrete, and Michael Krystek - Madeline's Madeline
Lee Walpole, Sam Biggs, and Saoirse Christopherson - Wild Rose
Christina Crassaris, Andreas Hildebrandt, and Tobias Poppe - High Life
Robert Fernandez and Marius Glabinski - The Lighthouse



Best Score

Fatima Al Qadiri - Atlantics
Cavern of Anti-Matter - In Fabric
Michael Abels - Us
Ulysse Klotz - Jessica Forever
Alex Weston - The Farewell
Nicholas Britell - If Beale Street Could Talk
Randy Newman - Marriage Story
Daniel Lopatin - Uncut Gems



Best Supporting Actress

Zhao Shuzhen - The Farewell
Mia Goth - High Life
Toni Colette - Knives Out
Rachel Weisz - The Favourite
Miranda July - Madeline's Madeline
Teresa Sánchez - The Chambermaid
Regina King - If Beale Street Could Talk



Best Supporting Actor

Tommy Lee Jones - Ad Astra
Park Myung-hoon - Parasite
Willem Dafoe - The Lighthouse
Jude Law - Vox Lux
Al Pacino - The Irishman
Lucas Hedges - Honey Boy
Richard E. Grant - Can You Ever Forgive Me?



Best Actress in a Leading Role

Mame Bineta Sane - Atlantics
Gabriela Cartol - The Chambermaid
Jakab Juli - Sunset
Lupita Nyong'o - Us
Jessie Buckley - Wild Rose
Julianne Moore - Gloria Bell
Victoria Carmen Sonne - Holiday



Best Actor in a Leading Role

Kris Hitchen - Sorry We Missed You
Robert De Niro - The Irishman
Tom Burke - The Souvenir
Franz Rogowski - Transit
Daniel Craig - Knives Out
Antonio Banderas - Pain and Glory
Edward Rowe - Bait



Best Director (Documentary)

Andy Heathcote and Heike Bachelier - Of Fish and Foe
Thomas Heise - Heimat Is a Space in Time
RaMell Ross - Hale County, This Morning This Evening
Agnes Varda - Varda by Agnes
Suhaib Gasmelbari - Talking About Trees
Shengze Zhu - Present.Perfect.
Miko Revereza - No Data Plan



Best Screenplay

Bong Joon-Ho and Han Jin-Won - Parasite
Robert and Max Eggers - The Lighthouse
Mati Diop and Olivier Demangel - Atlantics
Brady Corbet and Mona Lerche - Vox Lux
Lulu Wang - The Farewell
David Robert Mitchell - Under the Silver Lake
Alice Rohrwacher - Happy as Lazzaro



Best Director

Bi Gan - Long Day's Journey Into Night
Josh & Benny Safdie - Uncut Gems
Bong Joon-Ho - Parasite
RaMell Ross - Hale County, This Morning This Evening
Lulu Wang - The Farewell
Mati Diop - Atlantics
Barry Jenkins - If Beale Street Could Talk



Best Documentary Feature

Talking About Trees
Hale County, This Morning This Evening
Varda by Agnes
Present.Perfect.
Heimat Is a Space in Time
John McEnroe: In the Realm of Perfection
Gulyabani



Best Feature Not in the English Language

Atlantics
The Chambermaid
The Farewell
Parasite
Talking About Trees
Long Day's Journey Into Night
Jessica Forever
La Flor
Sophia Antipolis
Sunset



Best Feature in the English Language

Ad Astra
Uncut Gems
Hale County, This Morning This Evening
The Irishman
If Beale Street Could Talk
In Fabric
Wild Rose
Madeline's Madeline
The Souvenir
Vox Lux



Best Feature

Talking About Trees
If Beale Street Could Talk
Long Day's Journey Into Night
Us
The Farewell
Hale County, This Morning This Evening