Winners announced on 18 February
Best Film
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Director
Guillermo Del Toro - The Shape of Water
Luca Guadagnino - Call Me By Your Name
Martin McDonagh - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan - Dunkirk
Denis Villenueve - Blade Runner 2049
Best Actor
Jamie Bell - Film Stars Don't Die in Liverpool
Timothee Chalamet - Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis - Phantom Thread
Daniel Kaluuya - Get Out
Gary Oldman - Darkest Hour
Best Actress
Annette Bening - Film Stars Don't Die in Liverpool
Sally Hawkins - The Shape of Water
Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie - I, Tonya
Saoirse Ronan - Lady Bird
Best Supporting Actor
Willem Dafoe - The Florida Project
Hugh Grant - Paddington 2
Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Plummer - All the Money in the World
Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Supporting Actress
Allison Janney - I, Tonya
Leslie Manville - Phantom Thread
Laurie Metcalf - Lady Bird
Kristin Scott Thomas - Darkest Hour
Octavia Spencer - The Shape of Water
Best Original Screenplay
The Shape of Water
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Get Out
I, Tonya
Best Adapted Screenplay
Paddington 2
Film Stars Don't Die in Liverpool
The Death of Stalin
Call Me By Your Name
Molly's Game
Best Cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer
The Ghoul
I Am Not a Witch
Jawbone
Kingdom of Us
Lady Macbeth
Outstanding British Film
Darkest Hour
The Death of Stalin
God's Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Documentary
City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane
Best Original Music
Blade Runner 2049
Dunkirk
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Best Sound
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape fo Water
Star Wars: The Last Jedi
Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Shape of Water
Best Visual Effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
Best Costume Design
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water
Best Makeup/Hair
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria and Abdul
Wonder
Best Editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Best Foreign Language Film
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman
Best Animated Film
Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette
Best Animated Short
Have Heart
Mamoon
Poles Apart
Best Short Film
Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys
EE Rising Star Award
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O'Connor
Tessa Thompson
Timothee Chalamet
Best Film
Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Director
Guillermo Del Toro - The Shape of Water
Luca Guadagnino - Call Me By Your Name
Martin McDonagh - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan - Dunkirk
Denis Villenueve - Blade Runner 2049
Best Actor
Jamie Bell - Film Stars Don't Die in Liverpool
Timothee Chalamet - Call Me By Your Name
Daniel Day-Lewis - Phantom Thread
Daniel Kaluuya - Get Out
Gary Oldman - Darkest Hour
Best Actress
Annette Bening - Film Stars Don't Die in Liverpool
Sally Hawkins - The Shape of Water
Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie - I, Tonya
Saoirse Ronan - Lady Bird
Best Supporting Actor
Willem Dafoe - The Florida Project
Hugh Grant - Paddington 2
Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Plummer - All the Money in the World
Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Supporting Actress
Allison Janney - I, Tonya
Leslie Manville - Phantom Thread
Laurie Metcalf - Lady Bird
Kristin Scott Thomas - Darkest Hour
Octavia Spencer - The Shape of Water
Best Original Screenplay
The Shape of Water
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Get Out
I, Tonya
Best Adapted Screenplay
Paddington 2
Film Stars Don't Die in Liverpool
The Death of Stalin
Call Me By Your Name
Molly's Game
Best Cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer
The Ghoul
I Am Not a Witch
Jawbone
Kingdom of Us
Lady Macbeth
Outstanding British Film
Darkest Hour
The Death of Stalin
God's Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Best Documentary
City of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel: Truth to Power
Jane
Best Original Music
Blade Runner 2049
Dunkirk
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Best Sound
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape fo Water
Star Wars: The Last Jedi
Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Shape of Water
Best Visual Effects
Blade Runner 2049
Dunkirk
Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes
Best Costume Design
Beauty and the Beast
Darkest Hour
I, Tonya
Phantom Thread
The Shape of Water
Best Makeup/Hair
Blade Runner 2049
Darkest Hour
I, Tonya
Victoria and Abdul
Wonder
Best Editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing Missouri
Best Foreign Language Film
Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman
Best Animated Film
Coco
Loving Vincent
My Life as a Courgette
Best Animated Short
Have Heart
Mamoon
Poles Apart
Best Short Film
Aamir
Cowboy Dave
A Drowning Man
Work
Wren Boys
EE Rising Star Award
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O'Connor
Tessa Thompson
Timothee Chalamet
__________________
Letterboxd
Letterboxd
Originally Posted by Iroquois
To be fair, you have to have a fairly high IQ to understand MovieForums.com.