Specialty Hall Of Fames:
1st Short Hall Of Fame:
Winner: La Jetee (1962 Chris Marker)
Nominations: A Trip To The Moon, Un Chien Andalou, High Note, Yango, Darkness Light Darkness, Jidlo, The Wrong Trousers, When It Rains, The Old Man And The Sea, La Lettre, Garden Of Words, Scorpio Rising
2nd Short Hall Of Fame:
Winner: Harvie Krumpet (2003 Adam Elliot)
Nominations: At Land, Charlotte And Her Boyfriend, The House Is Black, Franz Kafka's It's A Wonderful Life, The House Of Small Cubes, The Terrys, The Paperman, Time Travel Lover, Hotel Chevalier
3rd Short Hall Of Fame:
Winner: Tale Of Tales (1979 Yuriy Norshteyn)
Nominations: A Trip to The Moon, Night & Fog, Pas De Deux, Magnetic Rose, Guard Dog, Interior Design, I Don't Want To Go Back Alone, Elefante, Two & Two, Ashes
4th Short Hall of Fame:
Winner: A Dog's Life (Charlie Chaplin, 1918)
Nominations: The Rink, The Mystery of the Leaping Fish, Never Weaken, The Three Stooges "Pop goes the Easel", Peace on Earth, Bomb, The Cameraman's Revenge, Everything will be OK, Inaka Isha a.k.a. Franz Kafka's A Country Doctor, Spider, Tsumiki no ie a.k.a. The House of Small Cubes, Animal Beatbox, Giant God Warrior Appears in Tokyo, The Ventriloquist, Envelope, Paperman, Dust, Feast, Flankers
Looney Tunes Hall Of Fame:
Winner: Duck Amuck (1953, Chuck Jones)
Nominations: Duck Dodgers in the 24 1/2 Century, Rabbit Seasoning, Drip-Along Daffy, The Scarlet Pumpernickel, Rabbit of Seville, Baseball Bugs, Long-Haired Hare,
One Froggy Evening, Operation: Rabbit, Carrotblanca, Pappys Puppy
Animated Shorts Hall of Fame:
Winner: The Great Piggy Bank Robbery (1946, Bob Clampett)
Nominations: Der Fuehrer's Face, King-Size Canary, The Cat Concerto, Steven Universe: Last One Out of Beach City, The Monk & The Monkey, A Tale of Two Kitties, Little Rural Riding Hood, Transylvania 6-5000, Hair-Raising Hare, Big House Bunny, Ballot Box Bunny, Captain Hareblower, Donald's Golf Game, Cobweb Hotel, StoryCorps - Danny & Annie
Horror Hall Of Fame:
Winner: Nosferatu (1979 Werner Herzog)
Nominations: The Haunting, Rosemary's Baby, The Abominable Dr. Phibes, The Night Stalker, Suspiria, Possession, May, The Ring, A Tale Of Two Sisters, Alyce Kills, You're Next
Slasher Hall Of Fame:
Winner: Halloween (1978 John Carpenter)
Nominations: Alice Sweet Alice, Christmas Evil, Dressed To Kill, Terror Train, Happy Birthday To Me, A Nightmare On Elm Street, Jason X, Jeepers Creepers, Hatchet
Science Fiction Hall Of Fame:
Winner: The Thing (1982 John Carpenter)
Nominations: The Face Of Another, Planet Of The Apes, Time After Time, Escaoe From New York, Blade Runner, Brazil, Starship Troopers, Children Of Men, Paprike, Snowpiercer
Film Noir Hall Of Fame:
Winner: In A Lonely Place (1950 Nicholas Ray)
Nominations: Out Of The Past, The Third Man, Pickup On South Street, Laura, Sunset Blvd., Shadow Of A Doubt, The Wrong Man, Double Indemnity, The Big Combo, The Lady From Shanghai, The Set Up, Sweet Smell Of Success
Animated Musical Hall Of Fame:
Winner: Beauty And The Beast (1991 Disney)
Nominations: Pinocchio, Fantasia, Alice In Wonderland, The Jungle Book, Charlotte's Web, Allegro Non Troppo, The Nightmare Before Christmas, The Lion King, South Park, Sita Sings The Blues
Documentary Hall Of Fame:
Winner: Exit Through The Gift Shop (2010 Banksy)
Nominations: Baraka, Enron, Dear Zachary, The Impostor, Beauty Day, West Of Memphis, The Kingdom Of Dreams And Madness, Triumph Of The Will, Food Inc., The Last Train Home, Leni Riefenstahl
Sci-fi/Horror Hall Of Fame:
Winner: Alien (1979 Ridley Scott)
Nominations: Videodrome, Sunshine, Cube, 28 Days Later, The Host, The Fly, Invasion Of The Body Snatchers, Pandorum, The Hidden, Event Horizon
European Horror Hall Of Fame:
Winner: The Cabinet Of Dr. Caligari (1920 Robert Wiene)
Nominations: The Cremator, Cannibal Holocaust, The Devil's Backbone, Suspiria, Frontiers, The Orphanage, Lisa And The Devil, Eyes Without A Face, Daughters Of Darkness, Amer
B-Movie Hall Of Fame:
Winner: Miami Connection (1987 Richard Park)
Nominations: Blood Feast, Humanoids From The Deep, The Exterminator, The Toxic Avenger, The Dungeonmaster, Hard Ticket To Hawaii, Ghost Ship
WW II Hall Of Fame:
Winner: Judgement At Nuremberg (1961 Stanley Kramer)
Nominations: So Proudly We Hail, The Great Escape, The Big Red One, Au Revoir Les Enfants, Downfall, Giovanni's Isalnd
50's Hall Of Fame:
Winner: Witness For The Prosecution (1958 Billy Wilder)
Nominations: Stage Fright, Caged!, Rashomon, Ace In The Hole, High Noon, Ikiru, La Strada, Twenty-Four Eyes, Smile Of A Summer Night, The Man Who Knew Too Much, Wild Strawberries, The Gazebo
Western Hall Of Fame:
Winner: Once Upon A Time In The West (1968 Sergio Leone)
Nominations: Day Of The Outlaw, One-Eyed Jacks, Dead Man, El Topo, The Bravados, Calamity Jane, The Professionals, Red River, Stagecoach, Young Guns, McCabe & Mrs. Miller
50's Part II Hall Of Fame:
Winner: 12 Angry Men (1957, Sidney Lumet)
Nominations: Dial M For Murder, The Big Country, All About Eve, Steel Helmet, Detective Story, The Band Wagon, Strangers On A Train, The Hitch-Hiker, Tokyo Story, I Vitelloni, The Killing
Noir Part II Hall Of Fame:
Winner: The Big Sleep (1946, Howard Hawks)
Nominations: The Maltese Falcon, Scarlet Street, The Killers, Kansas City Confidential, I Confess, Kiss Me Deadly, The Night Of The Hunter, A Face In The Crowd, Touch Of Evil
Silent Era Hall Of Fame:
Winner: Wings (1927, William Wellman)
Nominations: The Big Parade, Sunrise, Diary Of A Lost Girl, Nosferatu, The Crowd
40's Hall Of Fame:
Winner: Laura (1944 Otto Preminger)
Nominations: Waterloo Bridge, The Suspect, Murderers Are Among Us, Shadow Of A Doubt, The Little Foxes, How Green Was My Valley, Rope, Arsenic And Old Lace, The Thief Of Bagdad, Pursued, Fantasia
Animation Hall Of Fame:
Winner: Wall-E (2008 Andrew Stanton)
Nominations: Waltz With Bashir, Treasure Island, Castle Of Cagliostro, The Last Unicorn, Secret Of Nimh, Night On The Galactic Railroad, All Dogs Go To Heaven, Madagascar 2, Tokyo Godfathers
Live Action Musical Hall of Fame:
Winner:West Side Story (Robert Wise, 1961)
Nominations:Meet Me in St Louis,1776, Godspell, Swing Time, Chitty Chitty Bang Bang, The Pajama Game, Les Demoiselles de Rochefort, Mary Poppins
Musical Artist Hall of Fame:
Winner:Amadeus (Milos Forman, 1984)
Nominations: The Buddy Holly Story, Tenacious D in The Pick of Destiny, Pink Floyd - The Wall, Walk the Line, Eddie and the Cruisers, The Idolmaker, Sweet Dreams,La Bamba,School of Rock, The Commitments, Coal Miner’s Daughter, The Jazz Singer, Ray
1940's Hall of Fame II
Winner: The Ghost and Mrs Muir (1947, Joseph L. Mankiewicz)
Nominations: Odd Man Out, Mr. Lucky, The Sea Wolf, Beauty and the Beast, I Remember Mama, Ride the Pink Horse, His Girl Friday, Body and Soul, Double Indemnity, Day of Wrath
Last edited by seanc; 09-05-17 at 10:27 PM.